Ay Yıldız Yüzükler
DEY01239
₺1.247,98
₺2.000,08
1 2 3 ... 8 >

Ay Yıldız Yüzükler

 

Bugünlerde sıklıkla erkek gümüş yüzük modelleri üzerinde çeşitli işlemelerle karşımıza çıkan Ay-yıldız motifi geşmişten gelen tarihiyle farklı zaman ve şekillerde, çeşitli toplum ve kültürlerde ideolojik anlam kazanmıştır. Ay yıldız motifi özellikle İslam ve Türk kültürünün ideolojik sembolü olmakla devletlerin bayraklarında, armalarında yer almakla beraber mimaride, el sanatlarında, Türk süsleme sanatlarında, özellikle Türk kumaşlarında ve halılarda aksettirilmiştir.

 

Günümüzde ise eski el sanatlarından olan kuyumculukta kullanılan en önemli motiflerden biri olmakla özellikle erkek takıların vazgeçilmezidir. Çok talep gören bu motif erkeklerin günlük hayatlarında sık kullandıkları takı olan erkek gümüş yüzükleri süsleyen bir motif olmaklatan öte birçok anlamı kendinde ihtiva eden bir semboldür. Bu nedenle de bu motif Ay yıldız yüzükleri adı altında özel bir kategoride sergileniyor.

 

Diriliş Takı olarak biz de online sitemizde özel olarak Ay yıldız yüzükleri kategorisi oluşturarak her zevke hitap eden farklı tasarımlardaki 925 ayar gümüş madeninden ürettiğimiz çok özel yüzüklerimizi müşterilerimize sunmaktan gurur duyuyoruz.

 

Türk Kültüründe Ay Yıldız Motifi

 

Ay yıldız motifi literatüde aynı zamanda hilal yıldız olarak da anılıyor. Ay, gök cisminin adı ve bir süre birimi olmakla Türkçe kökenli bir kelimedir. Hilal ise Arapça kökenli “hell” kökünden türemiş olup, “yüksek sesle haykırmak, ortaya çıkmak, parlamak, sevinmek” anlamlarını ifade etmekle, ayın kavuşum öncesi ve sonrasında uçları sivri bir yay gibi görülen şeklinin adıdır. Aynı zamanda sözlükte “ayın yeni doğduğu zaman ilk üç günlük yay şeklindeki durumu” olarak da tarif edilir.

 

Ay-yıldız günümüzde çoğunlukla İslam ülkelerinin bayraklarında kullanılan sembol olarak bilinse de Türk kimliğinin geleneksel sembolü olmasının yanı sıra antik bir simgedir. Bu nedenle Orta Asya`ya geldikten sonra bayrağında ay yıldız beliren Osmanlı İmparatorluğu`nun bu motifi Bizans`tan adığı söyleniyor. Çünkü Hilal ve yıldız ikilisi, Roma İmperatorluğu’nun Sami tanrıçası Tanith’in monogramlarıydı. Yani bu kültürde de aslında hilal ve yıldızın tarihi eskiye dayanmaktadır.

 

Bazı tezler ise ay yıldızın Orta Asya’dan geldiğini ve türklüğü ifade ettiğini söyler. Ama ay yıldız motifinin Göktürk paralarında da görüldüğünü söylemeliyiz. Bazı kaynaklar İslam öncesinde türk topraklarında bu amblemin kullanıldığından bahsediyor. Bu da aslında Osmanlı İmparatorluğu bayrağında beliren ay yıldızın Bizans`tan değil de Türklüğünü miras aldığı köklerinden geldiğini gösteriyor.

 

Diriliş Takı olarak tasarladığımız Ay yıldız yüzükleri serimizde de aslında tam olarak Türkçülüğü ifade etmeye çalışıyoruz. Bu nedenle de günümüz Türkiye`sini ifade etmek için kullandığımız kırmızı zirkon taş veya ateş kehribarıyla beraber Göktürkleri de ifade etmek için mavi zirkon taşı, ayrıca motif olarak ay yıldızla birlikte Göktürkçe Türk yazısını, Osmanlı Türklerini ifade etmek amacıyla Osmanlı Tuğrasını, Osmanlı Armasını da ay yıldız yüzük modelleri için kullanıyoruz.

 

Günümüzde Türkiye bayrağında al renk üzerine hilal ve beş köşeli yıldız aksettirilmiştir. Beş köşeli yıldız insanı sembolize eder. Evrensel olarak birlik ve sonsuzluk anlamına gelir. Yukarı işaret vaziyette ise ruh toprağın üzerinde kosmos içerisinde “manevi dünyayı” işaret eder. Beş yıldız toprak (madde), su (duygular), ateş (irade), hava (zeka) ve gökyüzünü  (ruhun özelliği) ifade eder.

 

İslam Kültüründe Ay Yıldız Motifi

 

Osmanlı İmparatorluğu bayrağındaki hilal ve yıldız motifini İslam ile ilişkilendirenler vardır. Şöyle ki Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicret etmesi esnasında gökyüzünde hilal ve yıldız şekli vardı. Osmanlı bayraklarındaki hilal şekli de İslam’ı ve hicret olayını sembolize eder. Bayraktaki beş köşeli yıldız ise İslam’ın beş şartı anlamına gelir.

 

İslam’a inananlar için ise hilal ve yıldız, egemenliği, açıklığı, asaleti, konsantrasyonu, zaferi ve tanrısallığı simgeler. Büyüyen ay, uzun yaşamın beceri ve yeteneğini temsil eder. Azalan ay, uğursuz bir şeyin ortaya çıkışından haber verir. Ay, zamanın geri sayımını, değişimleri ve dönüşümleri düzenleyen döngüsel bir ilahi sinyaldir. Güneş ve ayın düzenli hareketleri, zaman ölçüsü ve göstergesi olduğu uygarlığın başlangıcından beri biliniyor. Eski Mısır’da güneşin hareketlerine göre hazırlanan takvim kullanılmakla birlikte, Antik Mezopotamya’da da ay takvimi esas alınıyordu.

 

Kuran’da da ayın bir sembol olarak adı geçer. Güneş gibi ay da Allah’ın kudretinin alametlerindendir. Ay, gecelerin rehberi olarak kabul edilir. Müslümanlar, takvimlerini oluşturmak için aya, görünüşüne ve konumuna önem verirler. Müslüman takvimi kameridir, aylar hilalin görünmesiyle başlar. İslam’da dini bayramlar için de ay takvimi kullanılır.

 

Ay yıldız yüzük kategorimizdeki yüzüklerden birkaçında İslam`daki anlamını ve önemini de ifade etmek için üzerine Arap`ça Allah yazılı, Kelime-i Tevhid işlemeli yüzük tasarımlarımızı da bulabilirsiniz.

 

Ay Yıldız Yüzük Modelleri

 

Ay yıldız motifi erkek takılarının özellikle de yüzüklerin vazgeçilmez ve anlamlı sembolüdür. Ay yıldız yüzük modellerimizde müşterilerimize taşlı yüzükler ve taşsız yüzükler olmakla 200’e yakın model sunuyoruz.

 

Diriliş Takı olarak ay yıldız yüzük modelleri tasarlarken farklı simgeleri bir araya getirerek konsept oluşturmaya çalışıyoruz. Online sitemizde kendi başına bir kategori oluşturan ay yıldız yüzükler arasında en çok beğenilen ve ilgi gören Türkiye bayrağı konseptli yüzüklerimizdir. Tasarladığımız Türkiye bayrağı konseptli  al yıldız motifli yüzüklerde bayrağınızın al rengini yansıtmak için kırmızı zirkon taş, kırmızı kehribar taş ve mine sanatının zerafetini konuşturarak kırmızı mine kullanıyoruz. Bazı tasarımlarımızda taş içine altın kaplama ay yıldız motifi işlerken bazı tasarımlarımızda da bu motifi kemer gibi taşı saracak şekilde yerleştirmeyi tercih ediyoruz.

 

Üç hilal motifli yüzüklerimiz ise konseptini Osmanlı İmperatorluğu dönemindeki üç hilal şekilli bayraktan alıyor. Üç hilal şekilli bayrak, İslamiyeti güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar bütün dünyaya yayma düşüncesinin karşılığıdır.

 

Türklerin derin köklere sahip olduğunu ve ay yıldız sembolünün Türklerin çok eski zamanlardan günümüze kadar süregelen özel anlama sahip sembolü olduğunu göstermek için ay yıldız motifini Türklüğü ifade eden kurt başı motifiyle ve zaman zaman Göktürkçe türk yazısıyla birleştirerek farklı bir konseptler yaratıyoruz. Ayrıca ay yıldız motifli yüzüklerimiz içinde Teşkilat-i Mahsusa sembollü yüzükleri de barındırıyor.

 

Taşsız ay yıldız yüzük modellerinde ise 925 ayar gümüş üzerine ay yıldız motifini işleyerek yan kısımlarını Osmanlı desenleri ve mikro zirkon taşlarla süsledik.

 

Ay Yıldız Yüzük Fiyatları

 

Ay yıldız yüzüklerin modellerine ve çeştliliğine göre değişiyor. Diriliş Takı online sitesinde de gördüğünüz gibi çok sayıda ay yıldız yüzükler taşlı, taşsız ve mineli olmakla farklı çeşitlerde tasarlanıyor. Kırmızı kehribar taşlı, kırmızı zirkon taşlı Ay yıldız yüzük modelleri taşın kendi maliyeti de olduğu için taşsız ay yıldız yüzük fiyatları ile kıyasladığımızda farklılık gösteriyor. Ayrıca taşın çevresini süsleyen mikro zirkon taşlar, altın kaplamalar ve başka ek parçalar da 925 ayar gümüş yüzük fiyatlarını belirliyor.

 

 

 

Diriliş Takı olarak erkek gümüş yüzük modellerine her gün bir yenilerini ekliyoruz. Siz de uygun ve indirimli fiyata özel tasarımlarda 925 ayar gümüş madeninden üretilmiş yüzüklere Diriliş Takı güvencesiyle sahip olabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR