1

Zultanit Taşlı Yüzükler

 

Tüm değerli taşlar nadirdir. Ancak bu taşlar arasında parlaklığı ve nefes kesici yanardönerliğiyle zultanit en nadiridir. Mücevher dünyasında diğer değerli taşlara nispeten daha genç olan zultanit taşı sahip olduğu fiziksel özellikleriyle ve işlenmesi zorlu bir taş olduğundan onu anlayan kuyumcular için çok değerli bir taştır. Şöyle ki kesme işlemi zamanı taşın ağırlığının %98’e kadarı kaybolur, kalan %2’lik düşük bir verimle mücevherleri süsler. Sertliği 6,5 ila 7 arasındadır. Aynı zamanda mükemmel bölünmeye sahip olduğu için ufalanmaya eğilimli bir taştır. Çatlayan ve kırılgan olması nedeniyle bakılması da zordur. Taşa kırılganlık veren içeriğindeki hidrojen iyotlardır. Zultanit taşı ilgi ve bakım talep eden özel taşlardandır. Bu taşa Yunanca’da “dağılmak” anlamına gelen “diaspora” da deniliyor.

 

Zultanit taşından ilk defa Doğu kutsal metinlerinde bahsediliyor. Türk padişahları bu parlak değerli taştan yapılmış takılar takar, zultanitle süslenmiş giysiler giyerdi. Belki de bu nedenledir ki taş “sultanit” adını almıştır. Taşın diğer taşlardan başka ayırt edici özelliği de mükemmel renk değiştirme özelliğine sahip olmasıdır. Taşın renk değiştirmesi içeriğindeki yabancı maddelerle ilgilidir.

 

Zultanit taşı ilk olarak 1801’de Rusya’nın Ural Dağları’nda Yekaterinburg’da keşfedilse de günümüzde dünyada mücevher kalitesindeki tek bir yatağı Anadolu’nun derinliklerinde Muğla’da bulunuyor. Aynı zamanda Birleşik Krallık, Macaristan, Çin, Yeni Zelanda, Arjantin, Brezilya ve ABD’de de yatakları var.

 

Genç taşlardan olan zultanit, ilk olarak 1970’li yılların sonlarında doğal taş olarak şekillenmeye başlamış ama o zamanlarda büyük ölçüde ticari gelişme sağlayamamıştır. Şu anda ise mücevherleri mükemmel görüntüye ulaştırmak için aranan nadir taşlardandır.

 

Nadir bulunan ve işlenmesi zor olan zultanit taşı, sadece takı amaçlı kullanılmaktadır. Diriliş Takı  erkek gümüş yüzükler kategorisinin vazgeçilmezlerinden olan zultanit taşlı yüzükler taşın kendi büyüleyici güzelliğiyle beraber taşa özel tasarlanmış 925 ayar gümüş çerçevesiyle birlikte müşterilerin beğenisini sunuluyor.

 

Zultanit Taşlı Yüzük Modelleri

 

Zultanit taşı büyüleyici renk değiştirme özelliğiyle kuyumcuların dikkatini çekiyor. Genellikle saf ve şeffaf olan zultanitin içerisinde beyazımsı kristaller bulunuyor. Şeffaflık açısından yakut, safir ve alexandrit ile aynı gruptandır. Taşın bal notası güneş ışınlarında pembe, leylak veya mor bir renk alırken, aynı zamanda farklı ışık kaynaklarında haki yeşili, adaçayı yeşili, konyak pembesi, pembemsi şampanya, kanarya sarısı, zencefil birçok farklı rengi sergileyebiliyor.

 

Diriliş Takı online sitesinde sınırlı sayıda bulanan zultanit taşlı yüzük modelleri ustalarımızın meharetli ellerinin emeğidir. Diriliş Takı olarak faset kesimle renk geçişlerinin dalgalandığı zultanit taşın nefes kesici güzelliğini taçlandırmak için çerçevesini kalem işi, mikro taşlar,  özel Cami motifi, Çift Başlı Kartal motifi, Osmanlı desenleriyle süsledik. Ayrıca Zultanit taşlı yüzük modelleri sitemizde sunduklarımızla yeterli olmayıp müşterilerimizin istekleri üzerine kişiye özel erkek gümüş yüzük modelleri de tasarlıyoruz.

 

Zultanit Taşın Özellikleri

 

Zultanit taşın dışarıdan çekici olmayan kişiyi bile dikkat çekici birine dönüştüreceğine inanılıyordu. Bu nedenledir ki zultanit taşlı mücevherleri eski zamanlarda aristokratların taktığı söyleniyor. Zultanit taşı genellikle kehanetle ilgili ritüellerde kullanılır. Kahinlerin ve falcıların taşın üzerinde oluşan çatlaklardan geleceği tahmin edebildiğine, geçmişi görebildiğine inanılıyor. Taşın geçmişten beri bilinen büyülü özelliklerinden biri sahibini kıskanç ve kaba insanların negatif enerjilerinden koruduğudur. Bu nedenle zultanit taşlı kolye veya zultanit taşlı yüzük kullanılırdı. Sahibine azim ve sabır veren taş, ona çıktığı yolda başarı getirir, bu yolda karşısına çıkacak olan talihsizliklerden kurtulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yaşam değişiklikleri konusunda da uyarıcıdır.

 

Yaratıcılığı tetikleyen zultanit taşı “ilham taşı” olarak kabul edilir. Yaratıcı mesleklerin temsilcileri olan şairler, müzisyenler, sanatçıların üzerlerinde taşıması gereken düşünmeye ve yaratmaya yardımcı olan kristaldir. Bu taş sahibinin yeteneği varsa ona ilham ve sonsuz enerji verir, kötü düşüncelerden uzak tutar, olumlu duygular getirir.

 

Litoterapide yaygın olarak kullanılan bu taş, üçüncü göz, taç ve ruh yıldızının, aynı zamanda kalp ve solar pleksus çakrasıyla birlikte daha yüksek çakralarda rezonansa giren yüksek titreşimli bir taştır. Zultanit taşı sahibini yaşam tarzında dirençli olmaya teşvik eder, değişikliklere hızlı yanıt vermesini destekler. Kaygılı insanların bu taşa sahip olmaları sonucunda sakinleşecekleri söyleniyor. Bu taş yatıştırıcı özelliğiyle güzel enerjiye sahiptir.

 

Zihni kuvvetlendiren taş olmakla beraber geceler yatağın yanında bulunduğu halde rüya görmeyi sağlar ve rüyaları hatırlamaya yardımcı olur. Zultanit, duygusal alanı açar ve neşe verir.

 

Zultanit taşının tıbbi özellikleri için ortak karara gelinemese de bilinen bir sıra iyileştirici özellikleri vardır. Kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Migren ağrılarını hafifletir. Parkinson hastalığına yardımcı olduğu bilinir.

 

Zihni canlandırmak için kullanılabilecek şifalı taştır. Çok iyi teşhisçi özelliğine sahip bu taş, yaklaşmakta olan hastalığı hissediyor. Bu durumlarda taşın çatladığı, parçalanacağı tahmin ediliyor. Zihni uyaran taş, dalgınlığı, beyindeki sisi aradan kaldırır, olayları ve yaşananları daha ayrıntılı hatırlamaya, konsantre olmaya yardımcı olur.

 

Astrolojide de adı geçen zultanit taşı, yay, aslan ve koç burçları için uygun olmakla onlara şans ve sağlık getiren tılsımdır.

 

Zultanit Taşlı Yüzük Fiyatları

 

Zultanit taşı, çok nadir ve değerli taştır. Bu nedenle zultanit yüzük fiyatları taşın büyüklüğüne değişir ve diğer doğal taşlara kıyasla pahalı olabiliyor. Zultanit taşlı yüzük fiyatları sadece taşın nadirliği ve boyutuyla değil, birleştiği çerçevenin, metalin kendi değeri ve zerafetinden de kaynaklanıyor. Bu taşın değerini belirleyen en önemli faktör ise taşın renk değişimidir. Taşın rengi ne kadar belirginse, renk değişimi ne kadar güçlüyse taşın değeri de o kadar yüksektir.

 

 

925 ayar erkek gümüş yüzük modelleri arasında en özeli olan zultanit taşlı yüzükler  Diriliş Takı farkıyla indirimli ve uygun fiyarlarla sadece Diriliş Takı online sitesinde ve mağazalarında müşterinelere sunuluyor.  Dilerseniz Süleyman Mührü yüzük modellerini de sitemizde bulabilir ve sipariş vererek satın alabilirsiniz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR