1 2 3 ... 6 >

Kehribar Taşlı Yüzükler

 

Antik çağlardan beri çeşitli taşlar insanlara tarih boyunca eşlik etmiştir. Bu taşlardan biri de insanların hep dikkatini çeken kehribar taşıdır. Kehribar taşı sahip olduğu iyileştirici ve mistik özellikleri nedeniyle takılarda her zaman çok kullanan taşlardan biri olmuştur. Eskiden beri özellikle kolye ve bileklik şeklinde kullanılsa da günümüzde erkek gümüş yüzükleri için de vazgeçilmez hale gelen kehribar, farklı renk ve desenleriyle gümüşe eşsiz değer katmakta, her parçasıyla yüzüğe özgünlük kazandırmaktadır. Bu nedenle gümüş yüzük takmayı seven erkekler için kehribar taşlı yüzükler hem kişinin bireyselliğini yansıtabilmesi adına hem de taşın iyileştirici özelliklerinden yararlanmak için mükemmel seçim olabilir.  

 

Kehribar taşı, gücü ve büyüsü dünyanın her yerinde kullanılan güneş taşıdır. Kehribarın içindeki kabarcıkların insanların yardımına gelen iyi enerji parçacıkları olduğuna inanılıyor. Kehribarın en büyük yatağının Baltık Denizi kıyısında Kaliningrad’da olduğu ve kehribardan da ilk takıları da burada yaşayan etnik bir grupun yaptığı biliniyor.

 

Eski doğa bilimcileri, kehribarın bitki kökenli olduğunu tahmin ediyorlardı. Günümüz araştırmacıları da kehribarın, çoğunlukla kozalaklı ağaçlardan elde edilen fosilleşmiş bir reçine olduğunu onaylamışlardır. Bir kehribarın ortalama yaşı 40-50 milyon yıl, hatta belki de daha fazladır. Reçine ağacın kökleriyle akıp toprağa dökülür ve milyon yıllar sonra kehribara dönüşür.

 

Kehribar taşın içerisinde donmuş böcekler, bitki parçaları vardır ki bu da kehribarın uzun yıllar boyunca beklediğini ve dönüştüğünü gösteriyor. Kehribar taşlar insanların keşfedemediği ve göremediği yıllardan geçip günümüze kadar gelir. Bu nedenledir ki Alman filozofu İmanuel Kant,  içinde sinek kapanan kehribar taşını hiç üzerinden ayırmamış ve ona her baktığında keşfedilmemiş yer küresini gördüğünü söylemiştir. İnsanlık tarihinin milyon yıllar öncesini görebilen kehribar, bu nedenle çok değerli doğal taşlardan biridir.

 

Kehribar Taşlı Yüzük Modelleri

 

Diriliş Takı online sitesinde ve mağazalarında  erkek gümüş yüzük kategorisinde yüzün üzerinde farklı renk ve desenlerde her tarza ve isteğe uygun kehribar taşlı yüzük modelleri sunulmaktadır. Ateş kehribar, sarı hareli kehribar, doğada en çok rastlanan bal keribarı, damla kehribarı çeşitleri kullanılarak hazırlanan kehribar taşlı yüzük modelleri özel ve esrarengiz tasarımlarıyla sergilenmektedir.

 

Kehribar taşlı yüzük modelleri erkeklere özel farklı motif ve sembollerle süslenerek tasarlanıyor. Diriliş Takı online sitesini ziyaret ederek taş üstüne işlemeli veya kehribar taşın kendi asaletini tek başına sunması adına sadece yanları işlemeli 925 ayar taşlı erkek gümüş yüzük modelleri bulabilirsiniz. Mührü Süleyman yüzük, Osmanlı Tuğralı, Osmanlı Armalı, Ay Yıldız Motifli, Teşkilat-ı Mahsusa motifli, Göktürkce Türk yazılı, Bozkurt motifli ve kişiye özel hazırlanan, yanları Osmanlı ve Selçuklu özel motifleriyle süslenmiş, zirkon taşla parlaklık kazandırılmış kehribar taşlı yüzük modelleri çeşitlilik göstermektedir.

 

Kehribar Taşın Özellikleri

 

Kehribar, dünyanın enerjisini kendinde depolayan ve güneşin gücünü emen doğal taştır. Kehribar adına ilk kez 16. Yüzyılda rastlanıyor. Öncesinde Eski Slavca’da “gentator”, Litvanca’da “gintaras” söylenmiştir. Almanlar ise ona çabuk ateşlenebildiğine göre “yanan taş” yani “Bernstein” demişler. İyileştirici özelliğinden dolayı kehribar ateşe verilmiş ve dumanı solunmuştur. Yunanlar ise kehribarın elektriklenme yeteneğinden büyülenmiştir. Yunanca’da “elektrik” kelimesi de kehribar kelimesinden gelir.

 

Çok yönlü taş olan kehribar güzelliğiyle beraber iyileştirici özellikleriyle de seçiliyor. Kehribar sahibine cesaret ve güven veren koruma sembolüdür. Efsaneye göre kehribar, ruhların tüm yolculukları boyunca efendilerine eşlik eder, onları korur, sahibi yolunu kaybettiğinde eve dönüş yolunu gösterir. Özel güce sahip olmakla şans getiren kehribar, sahibine dinçlik ve canlılık bahşeder. Kehribar, negatif enerjiyi emerek ortadan kaldırır. Bu yüzden kehribar, takı olarak gümüş yüzük için doğru seçimdir. Kehribar taşlı yüzük sahibinin her daim parmağında olarak onu kötü enerjilerden koruyabilme özelliği gösterir.

 

Kehribar, hem hasta hem de sağlıklı insanlar için uygun olmakla yaşayan bir doğal şifacıdır. Kehribarın iyileştirici özellikleri bilim insanları tarafından kabul edilmiştir. Ayrıca litoterapide kullanılan taşlardandır. Bu taş insanların sinir sistemi üzerinde düzenleyici etkiye sahiptir. Basıncı azaltır, sinir sistemini olumlu etkiler. Kehribar, insanı sakinleştirir ve konsantre olmasına yardımcı olur.

 

Kehribarın iyileştirici özelliğinin en başlıca sebebi süksinik asit olmasıyla ilgilidir. İltihapla mücadelede kullanılan kehribarın etkisi özellikle küçük çocuklarda diş çıkarma, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve cilt hastalıkları sırasında kullanılır. Bağışıklılığı güçlendirir, yorgunluk, depresyon gibi durumlarda insanlara yardımcı olur. Kehribar, romatizma, bronşiyal astım, üst solunum yolu hastalıklarında eskiden beri kullanılan çaredir. Antiseptik özelliği de bulunan kehribarın kozmetikde de yağı kullanılıyor. En çok bilinen tıbbi özelliği ise insan vücudu için hayati önemi olan hormonları salgılayan tiroid bezi ile ilgili sorunlarda çözüm olduğudur.

 

Diriliş Takı sitesinde de bir çok farklı renklerini bulabileceğiniz kehribar taşının doğada süt beyazı renginden koyu kahverengine kadar bir çok rengi bulunuyor. En değerli kehribar renkleri ise çok az rastlanan mavi, yeşil ve süt beyazı kehribardır. Nadiren bulunan süt beyazı kehribarının ikinci adı “kraliyet” kehribarıdır. Bu kehribarın içindeki kabarcıklar ona süt beyazı rengini kazandırıyor. Eski dönemlerde doğu ülkelerinde kraliyet kehribarı zenginlik ve doğurganlık sembolü olarak kabul edilmiştir. Bununla beraber kardiyovasküler sistemi iyileştirmede kullanılmıştır.

 

Mavi kehribar ise sadece Haiti adasında Palo Guemado madeninde bulunan göksel enerjiye sahip nadir kehribarlardandır. Mavi kehribar yorgunlukla başa çıkmaya ve zihinsel dengeyi korumaya yardımcı oluyor. Özellikle mücevherlerde kendine has göksel tonlarıyla büyüleyici görünen ve çarpıcı izlenim bırakan mavi kehribar kehribar taşının en eşsiz olanıdır. Mavi kehribar, oluşum sürecinde volkanik kül parçacıklarının içine düşmesi nedeniyle içeriden parlıyor gibi görünüyor ki bu ona eşsiz görünüm sağlıyor.

 

Çoğu zaman terk edilmiş göl ve bataklıklarda bulunan yeşil renk kehribar ise nadir popüler kehribar renklerindendir.

 

Kehribar Taşlı Yüzük Fiyatları

 

Kehribar taşlı gümüş yüzük fiyatları çeşitli faktörlerle bağlıdır. Kehribar taşın rengi, kapanımları ve kendinden doğal desenleri, yaşı ve kökeni kehribar taşlı gümüş yüzük fiyatlarını değiştiriyor. Nadir bulunan mavi, süt beyazı kehribarlar diğer renk kehribarlara göre bir kaç kat daha yüksek fiyata sunuluyor.

 

Kehribar taş yumuşak ve kırılgan olduğu için işlenmesi zahmetli bir taştır. Aynı zamanda sahip olduğu iyileştirici özellikleri  ve doğal yapısı onu çok kıymetli yapıyor. 925 ayar erkek gümüş yüzük modelleri içerisinde özel yere sahip olan kehribar taşlı yüzük modelleri sadece Diriliş Takı güvencesiyle uygun ve indirimli fiyatlarla Diriliş Takı online mağazasında satışta...

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR