1 2 3 ... 8 >

Kehribar Tesbih

İlk tesbihin nerede ve ne zaman ortaya çıktığı, ilk hangi kültürde kullanılmaya başlaması hakkında kesin bir bilgi olmasa da bir çok dinin ortak özelliği olarak ilk defa dini ritüeller için kullanıldığı bilinmektedir. İslamda da önemli yere sahip olan tesbih çeşitlerinin Türk kültüründe kendine has yeri vardır. Şöyle ki tesbihin önemli görevi dua ve zirk etmek için olsa da bugün Türk erkeklerinin önemli aksesuarlarından birine çevrilmiştir ve böylece ortaya farklı tesbih çeşitleri çıkmıştır. Bu çeşitler arasında  kehribar tesbih ve çeşitleri özel ilgi ve talep görmektedir.

Kehribar, insanlık tarihinin en eski ve en bilinen doğal taşlarından biridir. İster erkekler isterse kadın takılarında ve aksesuarlarında sıklıkla kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Tesbih severlerin de ayrıca dikkatini çekmekte, taşın sahip olduğu özellikler, tesbih modellerinde oluşturduğu ihtişamlı görünüm ve kendine has esrarengiz havası bu tesbihlerin erkekler tarafından sevilmesine neden olmaktadır.

Tesbihlerin birçok kullanım alanları vardır. Kimi tesbihi zikr etmek, kimi sabır çekmek, kimi sadece alışkanlık haline geldiği kimiyse kombinini tamamlayan, tarzına tarz katan özel aksesuar gibi kullanmaktadır. Kehribar tesbih modelleri de tarzından ödün vermeyen, şıklığına önem veren erkeklerin kullanmayı sevdiği tesbih çeşitlerinden biridir. Çünkü kehribar tesbihler farklı kesim boncukları, renk çeşitliliği ile çarpıcı görünüme sahiptir.

Bütün bunların dışında Türkiye’de tesbih koleksiyonu kültürü oluşmuştur. Kehribar tesbihler farklı çeşitleriyle koleksiyoner en çok aradığı ve sahip olmak istediği en önemli tesbih çeşitlerindendir. Kehribar tesbihler, göz alıcı tasarımları, farklı modelleri ve çeşitleriyle aynı zamanda en güzel doğum günü, Babalar günü, Sevgililer günü, evlilik yıldönümü hediyesi olmaya da adaydır.

 

Kehribar Tesbih Çeşitleri

Farklı tesbih çeşitleri olduğu gibi kehribar tesbilerin de kendi içinde farklı çeşitleri mevcuttur. Kehribar tesbih çeşitlerinin hem doku hem de isim farklılığından dolayı bu tesbihler birçok kişide kafa karışıklığı oluşturmakta ve kehribar tesbih nedir , kehribar tesbih nasıl yapılır gibi soruların sıklıkla sorulmasına sebep olmaktadır.

Kehribar tesbih çeşitleri bu tesbihlerin diziliminde kullanılan boncukların malzelemesine göre farklılık göstermektedir. Şöyle ki kehribar tesbihler damla, ateş ve sıkma olmakla üç farklı çeşitte sektörde tesbih severlere sunulmaktadır. Bu üç kehribar tesbih çeşidini birbirilerinden ayıran en  büyük fark yapımda kullanılan malsemedir.

Kehribar tesbih çeşitlerini birbirinden ayıran diğer önemli unsurlardan bir diğeri de bu tesbihlerin fiyat farklarıdır ki  kehribar tesbih fiyatları da esasen yine bu tesbihlerde kullanılan malzemeye göre değişmektedir.

 

Damla Kehribar Tesbih

Damla kehribar tesbih kehribar tesbih çeşitleri içerisinde orijinal olanıdır. Bu tesbih çeşitinde doğada doğal yollarla oluşan insan eli değmeyen ve laboratuvarlarda herhangi bir müdahile olunmayan kehribar taşı kullanılmaktadır. Damla kehribar tesbihlere has kehribar da denilmektedir.

Bu tesbihlerde kullanılan doğal kehribar taşından kesilen boncuklar bu tesbihleri diğer kehribar tesbihler arasında daha özel yapmaktadır. Diğerlerine nazaran daha çok talep gören damla kehribar tesbihlerin doğalalığı ve orijinalliği bu tesbihleri koleksiyonerlerin de tesbih koleksiyonlarında olmasını istediği tesbihlerden biri haline getirmektedir. Damla kehribar tesbih fiyatları da yine ürünün orijinal oluşundan dolayı daha yüksek fiyatlara sunulmaktadır.

 

Ateş Kehribar Tesbih

Ateş kehribar ve sıkma kehribar tesbihler has kehribardan tamamen farklı ama birbirine benzeyen tesbihlerdir. Bu tesbihlerin orijinalliği tesbih severlerin kafasını karıştırmaktadır. Şöyle ki kehribar tesbihlerin ateş kehribar tesbih çeşidi doğal kehribar taştan yapılmamaktadır.

Ateş kehribar adı verilen bu tesbihler laboratuvar ortamında insan eli değerek hazırlanan kimyasal maddelerden yapılan yapay reçinedir. Bu yapay reçinesinin hammaddesi içeriği hidrojen, karbon ve oksijenden oluşan fenol ve formaldehittir.

Yapım sürecinde bu kimyasal maddenin rengi değişiyor ve doğal kehribar taşnın rengini almaktadır. Bu nedenle de kehribar tesbih çeşitlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu tesbihlerin kullanıldıkca renginin değiştirdiği ve kırmızı (ateş) rengi aldığı için böyle adlandırılmıştır.

 

Sıkma Kehribar Tesbih

Sıkma kehribar tesbih çeşidi ateş kehribar tesbihlere kimyasal içeriğinden dolayı benzese de içeriğinde doğal kehribar tozları da barındıran tesbihlerdir. Bu taşlar yarı sentetik taşlardır. İçeriği ateş kehribarda olduğu gibi fenol ve formaldehitten oluşmaktadır. Bu taşlar yapay reçinelerin ve doğal reçineden oluşan has kehribarın tozları sıkıştırılarak yapılmaktadır. Bu nedenle de sıkma kehribar denilmektedir.

 

Kehribar Tesbih Modelleri

Diriliş Takı da değerli müşterilerine en orijinalinden damla, ateş ve sıkma kehribar tesbih çeşitlerinden oluşan birbirinden şık tasarımlara sahip kehribar tesbih modellerini sunmaktadır.

Yüzün üzerinde farklı tasarımlara sahip kehribar tesbih modelleri güzelliği ve el işçiliği ile göz okşamaktadır. Tesbihi oluşturan boncukların kusursuz işlenmesi tesbihlerin en ince detayına kadar düşünülerek tasarlanmış imamesi ve püskül detayları bu tesbihleri onlara sahip olacak her kişi için benzersiz kılmaktadır.

Kehribar tesbih modellerindeki renk çeşitliliği, arpa, beyzi, silindirik, yuvarlark ve diğer kesim çeşitliliği, kendi malzemesinden ve 925 ayar gümüş madeninden yapılan farklı püskül tasarımları her kesin dikkatini çekmekte ve farklı tarzlara hitap etmektedir.

Diriliş Takı tesbih seven aynı zamanda tesbihi aksesuarl olarak kullanan şık müşterileri için erkek gümüş yüzük modelleriyle kombinlediği tesbih modellerini de sunmaktadır.

 

Kehribar Tesbih Fiyatları

Kehribar tesbih fiyatları kehribar tesbihlerin çeşitlerine göre değişmektedir. Şöyle ki damla kehribar tesbihler orijinal kehribar taşlardan yapıldığı için ateş ve sıkma kehribara nazaran daha yüzsek fiyatlarda sunulmaktadır. Aynı zamanda tesbihin püskül detaylarındaki el işçiliği, gümüş madeninin kullanılması da fiyatlara etki etmektedir.

Ateş kehribar ve sıkma kehribar tesbihlerin ise fiyatı bu tesbihlerin yapıldığı malzemenin yaşanmışlığı ve malzemenin rengi ile ilgili olarak değişmektedir. Bu tesbihlerde de yine süslemeler fiyatları etkileyen hususlardandır.

 

Kehribar Tesbih Özellikleri

Kehribar tesbihlerin özellikleri yine kehribar tesbih çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Eşsiz güzelliği ile damle kehribar tesbihlere ihtişam katan doğal kehribar tesbihin kullanımı zamanı avuç içindeki ısıdan dolayı kehribarın kendine has reçine kokusu duyulmaktadır. Bu koku da ayrıca kehribarın türüne göre değişmektedir.

Ateş kehribar ise kullanıldıkça zamanla rengi siyaha kadar koyulaşır ama kendi kırmızı ateş rengini her zaman korur. Ateşe veya ışığa tutulduğu zaman bu kırmızı kenk kendini gösterir. Ateş kehribar tesbihler doğal kehribar taşından yapılmasa da damla kehribar tesbihler kadar değerli ve tesbih severlerin sahip olmak istediği tesbihlerden biridir.  Ateş kehribar tesbih çeşidinin oluşumunu merak ediyorsanız Diriliş Takı blogda paylaşılan Ateş Kehribar Nedir? içeriği okuyabilirsiniz.

Sıkma kehribar veya Osmanlı Sıkma denilen bu kehribar çeşidi tesbihlerde kullanılan malzemenın kendine has formülü olsa da bu formül günümüze kadar tam olarak ulaşmamıştır. Böyle adlandırılmasının sebebi bu tesbihlerin ilk koleksiyonunun Osmanlı döneminden kalma nadir ürünleri vardır. Bu tesbihler sırf bu nedenden dolayı koleksiyon değeri taşımakta ve koleksiyonerler bu tesbihleri elde etmek için kapışmaktadır. Eğer sıkma kehribar tesbih çeşitleri hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız Sıkma Kehribar Nedir? içeriğini okuyabilirsiniz.

 

Kehribar Tesbih Faydaları

Kehribar tesbih faydaları da birçok kişinin aklını karıştıran konulardan biridir. Kehribar tesbih çeşitleri arasında sadece damla kehribar tesbihler doğal kehribar taşından yapıldığı için bu tesbihlerde kehribar taşının faydaları görülmektedir. Damla kehribar ve sıkma kehribar tesbihler ise yapay reçine olduğu için herhangi bir tıbbi ve mistik özelliklere sahip değildir.

 

Damla kehribar tesbihin faydalarını merak ediyorsanız Kehribarın en doğal hali: Damla Kehribar Nedir? blog içeriğinde sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR