1

Erzurum Oltu Taşı Tesbih

Erzurum`un Oltu ilçesinde çıkarılan ismini de burdan alan oltu taşına “siyah kehribar” da denmektedir. Esasen tesbih yapımında kullanılan Erzurum oltu taşının ne zaman çıkarılmaya başladığı hakkında kesin bilgi olmamakla, bazı kaynaklarda çok eski dönemlerde birçok kaynakta ise XVIII. veya XIX. yüzyıldan itibaren çıkarıldığı söylenmektedir.

Günümüzde Erzurum oltu taşı, erkek gümüş güzük, erkek gümüş kolye modellerinde karşımıza çıksa da en çok tesbih modelleri için kullanılmaktadır.

Erzurum Oltu Taşı Tesbih, ister asil siyah görünümü, isterse de dokusu, faydaları ve sahip olduğu özellikleriyle erkeklerin en çok dikkatini çeken, sevilen ve tercih edilen tesbih modellerinden biridir.

Oltu taşı kolay işlenebilme özelliğinden dolayı Erzurum oltu taşı tesbih, çok şık tasarımlarıyla karşımıza çıkmaktadır. Boncukların üzerindeki birbirinden güzel rengarenk işlemeler Erzurum oltu taşı tesbih modellerini çok daha şık hale getiriyor.

Taşın göz alıcı güzelliği ve sahip olduğu özellikler, onu hem sade hem de işlemeli ve daha ihtişamlı tasarımlar yapmaya izin verir. Böylece ortaya çok farklı ve göz alıcı Erzurum oltu taşı tesbih modelleri çıkar.  Sade ve işlemeli olmakla farklı tasarımlara sahip Erzurum oltu taşı tesbih böylece her yaşa ve her tarza hitap eder.

Siyah rengin asil görünümü ve üzerindeki işlemeler Erzurum oltu taşı tesbih modellerinden birine hediye edebilmek için mükemmel bir seçim olabilir.

Oltu taşı diğer doğal taşlara nazaran daha yakın yüzyıllarda çıkarılmasına rağmen Erzurum oltu taşı tesbih, koleksiyonerlerinin sürekli aradığı ve elde etmeğe çalıştığı tesbih koleksiyonlarında bulunmasını istediği tesbih modellerinden biridir.

 

Erzurum Oltu Taşı Tesbih Modelleri

Diriliş Takı olarak sizlere yenilenmiş sitemizde yepyeni birbirinden özel ve farklı tasarımlara, işlemelere sahip Erzurum oltu taşı tesbih modelleri sunuyoruz.

Genellikle orijinal oltu taşı, siyah renktedir. Diriliş Takı`da görebileceğiniz yuvarlak, oval, küre ve kesme boncuklardan tasarlanan Erzurum oltu taşı tesbih modelleri her biri siyah olmakla orijinal oltu taşından dizilmiştir.

Erzurum oltu taşı tesbih modelleri hem sade hem de işlemeli olarak tasarlanmaktadır. Sade tasarımda olan Erzurum oltu taşı tesbih modelleri bile çok şık ve göz alıcı görünüme sahiptir.  İşlemeli ve birbirinden farklı süslemeleri olan Erzurum oltu taşı tesbih modelleri ise tamamen farklı, otantik havasıyla fazlasıyla ihtişama sahiptir.

İnce el işi süslemeler Erzurum oltu taşı tesbih modellerine çok farklı hava katmaktadır. Sizlere sunduğumuz Erzurum oltu taşı tesbih modelleri farklı renklerde mine ve gümüş işlemeli, firuze işlemeli, kalem işlemeli, mercan işlemeli olmakla her biri el işi tesbihlerdir.

Genel olarak tesbihleri oluşturan parçalar vardır. Tesbihin önemli bir kısmını boncuklar teşkil etse de tesbihin imamesi, eklenen püsküller tasarımı tamamlayan parçalardır. Sizlere sunduğumuz Erzurum oltu taşı tesbih modellerinin her birinin imamesi yine boncuklarla uyumlu işlemeye sahip orijinal oltu taşındandır.

Tesbih ucuna eklenen püsküller ise her tesbih modelinde farklı tasarıma sahiptir. Erzurum oltu taşı tesbih modelleri için dizayn ettiğimiz püsküller her tesbihin tasarımını farklılaştırıyor. Erzurum oltu taşı tesbih modelleri için tasarladığımız püsküller tesbihin tamamıyla bir bütünlük teşkil etmekle tasarımı tamamlamaktadır.

Erzurum oltu taşı tesbih modellerine eklenen püsküller gümüş kral zincir püskül, gümüş zincir püskül, gümüş kazaz püskül modellerinden oluşmaktadır. Sitemizde gümüş püsküllerin yanı sıra tercihini daha sade modellerden yana kullanan müşterilerimizi için tesbihin dizildiği iplikten ve yine orijinal oltu taşından tasarlanmış püskül detaylı Erzurum oltu taşı tesbih modelleri de bulabilirsiniz.

 

Erzurum Oltu Taşı Tesbih Fiyatları

Oltu taşı, ülkemizde bulunan nadir ve çok değerli doğal taşlardan biridir. İşlenmesi kolay olduğu için takı tasarımın da ve esasen tesbih yapımında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Üzerinde işlemesi kolay bir taş olsa da genel olarak taşlarla işlemek, onları farklı tekniklerle kesmek ve tasarlanacak ürüne hazır hale getirmek zaman, zahmet ve işçilik, el emeği talep etmektedir.

Erzurum oltu taşı tesbih fiyatları da taşın nadirliği ve doğallığı, tesbih hazırlanırken kullanılan el emeği, boncukların tek tek ve birebir aynı ölçüde kesilmesi, aynı süslemelerin yapılması göz önünde bulundurularak belirleniyor.

Diriliş Takı olarak tasarladığımız Erzurum oltu taşı tesbih modellerinin her birinde orijinal ve doğal oltu taşı kullanılmaktadır. Mine tekniği, kalem işi tekniği ve ince el işçiliği ile tasarlanan Erzurum oltu taşı tesbih fiyatları için esasen el içliğininin değerine göre rakam belirliyoruz. Ayrıca gümüş işlemeler, eklenen gümüş püsküller de Erzurum oltu taşı tesbih fiyatları belirlenmesinde rol oynamaktadır.

Siz de şık tasarımlı ve orijinal Erzurum oltu taşı tesbih modellerinden birine sahip olmak istiyorsanız Diriliş Takı en doğru seçim olacaktır. Sitemizi ziyaret ederseniz tesbihleri incelerken aynı zamanda Erzurum oltu taşı tebih fiyatları da görebilirsiniz.

 

Erzurum Oltu Taşı Özellikleri

Erzurum oltu taşı, genel olarak karbon bileşeninden dolayı siyah renge sahiptir. İşlendikce rengi değişebilir bir taştır. Oldukça yumuşak olan bu taşın mohs sertlik cetvelinde sertlik oranı 3`tür. Bu da onu kırılgan yapar. Bu nedenle de çıkarılması çok zor bir taştır.

Erzurum oltu taşına Türkçede siyah kehribar da denmektedir. Aynı zamanda yabancı kaynaklarda black amber, gagat, jayet veya jet olarak da geçer.

Yumuşak olmasına rağmen havayla temasta ve işlendikçe sertleşebilme özelliği vardır. Oltu taşının bu özelliği onu tesbih yapımında ve takı tasarımlarında kuyumcuların sevdiği ve vazgeçilmez taşlarından biri haline getirmiştir.

Erzurum oltu taşı, diğer doğal taşlar gibi insan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkiye sahiptir. Erzurum oltu taşı, gerginliği azaltma ve stresi önleme özelliğine sahiptir. Bu nedenle de çoğu zaman Erzurum oltu taşı tesbih modelleri kullanmak tavsiye edilir. Tesbihin genel olarak stresi ve gerginliği azaltma özelliği herkesce bilinmektedir. Bir de Erzurum oltu taşı tesbih olunca sakinleşme garantidir. Şans taşı olarak da bilinen oltu taşı, mutluluk getirir, sahibinin pozitif düşünmesine yardımcı olur.

 

Erzurum Oltu Taşı Nasıl Anlaşılır?

Kuyumculukta ve tesbih sektöründe ne yazık ki diğer doğal taştarda olduğu gibi sahte Erzurum oltu taşına ve sahte taşlardan dizilmiş Erzurum oltu taşı tesbih modellerine rastlanmaktadır.

Orjinal oltu taşı, genellikle siyah renkte bazense kahverenginde olmaktadır. Ama sektörde çok farklı renk seçeneği olan oltu taşıgörülebilir. Bu oltu taşları genellikle sahtedir. Oltu taşı işlem gördükce sertleşir ve kullandıkca parlaklık kazanır, sahte taşlar ise hemen hasar görür ve orijinal oltu taşının parlaklığına  sahip değillerdir.

 

Ayrıca gerçek Erzurum oltu taşı tesbih modellerin taşın kendine has özelliği ile ağırlığı var ki bu da tesbih elde tutulduğunda belli olur. Sahte oltu taşları ise plastik olduğu için hafiftir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR