1

Mührü Şerif Nedir?

Mührü Şerif, Peygamber efendimizin gümüşten yaptırığı, yabancı hükümdarlara gönderilecek olan mektuplarda mühür olarak kullandığı yüzüğüne denmektedir.

1517 senesinden beri Osmanlı padişahları Peygamber`e yakın olmanın, onun yolundan gitmenin bir gereği olarak eşyalarını Topkapı Sarayında kutsal emanetler odasında toplamaya başlamışlardır. Bu kutsal emanetlerden biri de 1534 yılında Bağdat’ın fethinden sonra Peygamber`in İstanbul`a getirilmiş mührüdür. Parisli bir seyyah olan Jean-Baptiste Tavernier, bu mührü, 1675 yılında Topkapı’daki kutsal emanet odasında sedirin dibinde duvara oyulmuş bir niş içinde küçük bir abanoz kutuda tutulduğunu söylemiştir. Peygamberin mührü, dörtgen şekilli olup kırmızı akik taşından yapılmıştır. Uzunluğu ise yaklaşık 1 sm’dir.

Bilindiği üzere devletler kurulduğu günden itibaren hükümdarlar, yüksek mevki sahibi kişiler mühürlerini yüzük olarak parmaklarında taşımışlardır. İslam devlet geleneğinde genellikle üzerinde belli bir ifadeyi içeren ve resmi evrakların tescili için kullanılan mühür yüzükler, diplomatik bir iş için resmiyet kazanması bağlamında önem arz etmekte ve çoğu zaman gerekli görülmekteydi. Hz. Muhammed de İslam’ın ilk yıllarında çevre hükümdarlara İslamiyet’e davet mektubu gönerdiği zaman kendisine “Bunlar yabancıdır, mühürsüz mektup kabul etmezler” denmiş, bunun üzerine Hz. Muhammed, bu tür mektupların üzerine basılması için bir mühür yaptırmıştır. Osmanlı geleneğinde de bulunan mühür yüzükler ve bu yüzüğün serçe parmağa takılması, mührün yüzük üzerindeki taşa işlenmesi İslam medeniyetinden  gelen bir gelenek olduğu düşünülüyor.

Bazı hadislerde ve İslam tarihçilerinin de araştırmalarında bu mühre ilk defa Doğu Roma İmparatoru Hraclius`a bir mektup göndermeğe karar verince mektubun orijinalliğinin ıspatı için ihtiyaç duyulduğu söyleniyor. Yine araştırmalara göre Peygamber Efendimiz`in (s.a.s) Mekke döneminde yüzük kullanmadığı Medine`ye hicretinden altı sene sonra takmaya başladığı bildirilmektedir. Bu düşünceyi destekleyen, Peygamber Efendimiz’in ilk defa Necaşî’nin göndermiş olduğu hediyeleri kabul ettiğini göstermek için Habeşî kaşlı altın yüzüğü sadece bir defa o güne mahsus taktığı, ardından yüzüğü çıkarıp ashabına hitaben bu tür altın mücevherlerin erkekler için meşru olmadığını bildirdiği söyleyen hadisler de vardır. Aynı zamanda altın yüzüğü kız torununa hediye etmek suretiyle kadınlar için altın mücevher takmanın meşru olduğunu da göstermiştir.

Mührü Şerif'te Ne Yazıyor?

Birçok hadiste nakledildiğine göre Hz. Muhammed Peygamberimizin yüzüğünün üzerinde olan yazı, “Muhammed” bir satırda “Rasul” ikinci satırda “Allah” lafzı ise diğer bir satırda yazılmakla alttan yukarıya doğru “محمد رسول الله” yani “Muhammed Resulüllah” olarak okunuyor. Buhari, Tirmizi ve Ebu Davud’un kaydettiği hadiste Hz. Muhammed yüzüğün üzerine “Muhammed Resulullah” ibaresini nakşettikten sonra “hiç kimse (ben hayatta iken) bu yazıyı yüzüğüne nakş ve taklit etmesin” diye buyurmuştur. 

Peygamber Efendimiz yaptırdığı gümüş yüzüğü hem takmış hem de yazışmalarda mühür olarak kullanmıştır. Daha sonra halifeler tarafından sürdürülen bu gelenek, zamanla çeşitli görevlerde bulunan idarecilere de şamil olmuştur. İslam tarihçilerine göre Mührü Şerif  Hz. Ebu Bekir’e sonra Hz. Ömer`e sonra da Hz. Osman`a geçmiştir. Hz. Osman Resulullah’tan miras olarak aldığı bu yüzüğü Medine’ye iki mil mesafedeki Eris kuyusuna düşürmüş, mührün çıkarılması için kuyunun suyu boşaltılsa da bütün aramalara rağmen mühür bulunamamıştır. Bunun üzerine Hz. Osman, Resulullah’ın (sas) mührüne benzer mühür yaptırarak vefatına kadar yüzüğü parmağında taşımıştır. Topkapı Sarayında saklanan yüzük de bu yüzüğün bir kopyasıdır.  Günümüzde elimize mührün orijinali de ulaşmıştır ki buna sadece krallara gönderiği mektupların üzerindeki mühürden ulaşabiliyoruz.

MUTLAKA OKUYUN>> Mührü Şerif Nedir

Peygamber’in yüzüğü hangi parmağına takması konusuna gelince ise ortak bir karar olmadığını görüyoruz. Bazı hadislerde sol elinin serçe parmağına takdığı söylense de Tirmizi’nin rivayetlerinde Hz. Muhammed’in yüzüğü sağ ele taktığı ve helaya giderken de çıkarmayı adet edindiği belirtilir. Ancak ekseriyet itibariyle sol eline taktığı mervidir. Dört halifenin de sol elin serçe parmağına taktıkları nakledilir.

Yine Tirmizi’nin rivayetine göre: “Herkim bu Mührü Şerife abdestli olarak sabahleyin baksa, akşama kadar; ayın başında baksa, sonuna kadar; yılın başında baksa, sonuna kadar; yola çıkarken baksa, dönünceye kadar geçen zaman hayırlı ve bereketli olur”. .

Mührü Şerif Yüzükler

Mührü Şerif yüzükler, İslami yüzükler içerisinde en özellerinden biridir. Zamanında Peygamber Efendimizin de buyurduğu üzere sadece tek nüshası olan Mürhü Şerif yüzük, günümüzde erkek gümüş yüzük tasarımlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Erkek takılarda en çok kullanılan maden olarak 925 ayar gümüş madeninden üretilen Mührü Şerif Yüzükler kutsal emanet değerinde olup Peygamber’e olan sevgi ve saygıyı aksettirmektedir.

Mührü Şerif Yüzük Modelleri

Diriliş Takı olarak İslami yüzükler serimizde Mührü Şerif yüzük modelleri sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Mührü Şerif yüzük modelleri tasarlarken Peygamber efendimizin parmağında taşıdığı yüzük gibi, İslami düşünceye uygun olarak abartıya kaçmadan sade ve şık erkek gümüş yüzükler ortaya çıkarmaya özen gösteriyoruz.

Diriliş Takı online sitesinde sınırlı sayıda olan Mührü Şerif yüzükler her biri el işi olmak üzere Diriliş Takı ustalarının yetenekli ellerinden çıkmıştır. Peygamber’in mührü olduğu için çok farklı ve ihtişamlı tasarımlardan kaçınarak taşsız yüzükler tasarladık. Bazı tasarımlarımızda ise zarifliği ile seçilen mine kaplama tekniğini kullandık. Genellikle siyah zemin üzerine “محمد رسول الله” yani “Muhammed Resulüllah” kelimesini işlediğimiz yüzüklerimiz yuvarlak, kare ve oval şekillidir. Mührü Şerif yüzüklerimizin yan kısımlarını ise diğer erkek gümüş yüzük modelleri gibi kalem işi desenlerle, Osmanlı desenleriyle, Osmanlı padişahlarının mührü olan Tuğra motifiyle, yine Peygamber efendimizden bize miras kalan Nali Şerif motifiyle, vazgeçilmez simgelerimizden olan Ay yıldız motifiyle, hasır deseniyle, sur deseniyle süsledik.

Mührü Şerif Yüzük Fiyatları

Öncelikle Mührü Şerif yüzükler Peygamber efendimizden bize kalan kutsal bir miras olduğu için manevi olarak  fiyatı paha biçilemez derecede çok değerlidir. Konu maddi değere gelince ise 925 ayar gümüş madeni kullanılarak tasarlanmış bu yüzükler yüzüğün el işçiliğine ve yapımında kullanılan tekniklere, kaplamaya ve eklere göre farklı fiyatlara sunuluyor.

Diriliş Takı olarak sektörde en kaliteli ve en tarz ürünler sergilediğimize inanıyoruz. Aynı zamanda yüksek kalite ile beraber uygun ve kampanyalı fiyatlarımızla müşterilerimizi mutlu ediyoruz. Şimdi siz de mührü şerif yüzük fiyatları ve daha fazlası için Diriliş Takı online sitesini ve mağazalarını ziyaret edebilir, dilediğiniz ürünü anında satın alabilirsiniz.