1 2 >

Ebced Hesabı Yüzükler

Kadınlar için har zaman farklı şekiller ve birçok farklı tasarımlarda takılar mücevherler üretilse de erkek takıları için malesef bu kadar çok çeşit takılar tasarlanamıyor. Erkek takılarda ister yüzük ister kolye ister bileklik modelleri olsun kalıplaşmış şekiller vardır ki tasarımlar da hep bu kalıplar üzerinden oluşturuluyor.

Kadın takılarda çoğu zaman tasarımı takıların şekilleri belirlese de erkek takılar için tasarımı motifler, desenler ve semboller belirliyor. Bu nedenle de erkek yüzük, erkek bileklik ve erkek kolye modellerinde sürekli yenilenen ve özel anlamları olan motifler görüyoruz. Aynı zamanda bu motifler erkek takılarda konsepti belirleyici unsur oluyor.

Genelde erkek takıları yapımında kullanılan 925 ayar gümüş madeni de bu motifleri çok güzel bir şekilde taşıyor. Erkek gümüş yüzük modelleri içerisinde ilgi çeken ve farklı sebeplerden dolayı tercih edilen en farklı motiflerden biri de Ebced hesabı motifidir.

Ebced hesabı motifli yüzükler Diriliş Takı online sitemizin islami yüzükler serisinde ebced hesabı yüzükler kategorisinde  yer almaktadır.

Ebced, Arap alfabesinin eski sıralanışının ilk dört harfi olan elif, ba, cim, dal harflerinin okunuşlarından türetilmişdir. Şöyle ki Ebced, aslında alfabedeki harflerin kolaylıkla akılda tutulmasını sağlamak için eski dönemlerde geliştirilmiş bir formül olup gerçekte hiçbir anlam içermeyen sekiz kelimenin ilki “ebced” şeklinde okunduğu için bu adla anılmıştır.

Rakamların şifrelenmesiyle oluşan Ebced hesabının motif olarak gümüş yüzük üzerinde işlenmesi yüzüklere farklılık katarak özel tasarımların ortaya çıkmasına zamin yaratıyor. Hem kendiniz için hem de hediyelik olarak seçebileceğiniz bu özel ebced hesabı yüzükler bulunduğunuz ortamda da dikkatlerin size ve yüzüğünüze yönelmesini sağlayacaktır.

Ebced Hesabı Yüzük Modelleri

Ebced hesabı yüzük modelleri dikkatinizi çekiyorsa ve Ebced hesabı motifli farklı yüzük modellerini bir arada incelemek istorsanız Diriliş Takı online sitemizin erkek gümüş yüzük kategorisinde yer alan islami yüzükler serimizden ebced hesabı yüzükleri kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Ebced hesabının oluşumu, onun bir cetvel içinde kurulması ve yazılması başlı başına bir tasarım oluşturmaya yetiyor. Bu nedenle de ebced hesabı yüzükleri tasarlarken herhangi bir doğal taş kullanmadan taşsız modeller tasarlamayı tercih ediyoruz. Eğer bu yüzük modellerinde Ebced hesabı motifiyle beraber taş da kullansaydık kavram karmaşası oluşabilirdi. Çünkü doğal taşlar tek başına büyük bir ihtişama sahip olmakla yüzüğün tasarımında esas unsur olarak yer alıyor.

Mutlaka Okuyun >> Ebced Hesabı Nedir

Sadece bir yüzük modelimizde fesat kırmızı zirkon taşı, yüzüğün üzerine konumlandırmakla yan kısımları için her iki taraftan da taşın kenarlarını saracak şekilde üzerine Ebced hesabı motifini işlediğimiz gümüş plakları yerleştirerek çok özel ve farklı tasarımlı ebced hesabı yüzük modeli ortaya çıkardık.

Diriliş Takı olarak ebced hesabı yüzük modelleri için esasen çok abartmadan siyah zemin üzerine ebced hesabı motifi işleyerek sade tasarımlar sunuyoruz. Tamamı 925 ayar gümüş madeninden üretilmiş yüzüklerimizin yan kısımlarını ise Osmanlı dönemi desenleri, Osmanlı Tuğra motifi, Osmanlı Arma motifi, İslami motiflerden olan Nali Şerif motifi, Vav yazısı, Kalem işi desenleri ve yüzüklere daha modern görünüm kazandıran nokta motifi, hasır motifi ile süslüyoruz.

Bazı tasarımlarımızda ise 925 ayar gümüş ile beraber altın kaplama da kullanarak yüzüklerin farklı görünüm kazanmasını sağlıyoruz.

Ebced Hesabı Yüzük Fiyatları

Diriliş Takı olarak tasarladığımız ürünlerde en kaliteli gümüş madenini kullanıyoruz. Sunduğumuz kaliteli gümüşü özel tasarımlarla beraber müşterilerimize en uygun fiyatlarla sunuyoruz.

Ebced hesabı yüzük fiyatları için de çok yüksek rakamlar sunmamakla beraber aynı zamanda indirimler ve özel kampanyalar da uyguluyoruz.

Taşsız yüzük modellerinden oluşan ebced hesabı yüzükleri için fiyatlar öncelikle bu yüzüklerde kullandığımız 925 ayar gümüş madeninin değeriyle belirleniyor. Madenin değerinden sonra ise yüzüklerdeki el işçiliği ve bazı modellerdeki altın kaplamalar yüzük fiyatlarını değiştiriyor. Ayrıca yüzüklerimizin her biri Diriliş Takı ustalarının yetenekli ellerinden çıktığı için çok değerlidir.

Diriliş Takı olarak ebced hesabı yüzük fiyatları için de çok yüksek olmayan rakamlar belirledik. ebced hesabı yüzük modelleri, ebced hesabı yüzük fiyatları ve daha fazlası için şimdi online sitesimizi ziyaret edip istediğiniz ürünü Diriliş Takı farkıyla elde edebilisiniz.

Sizlerin istediğiniz ürünlere hemen bir tıkla rahat şekilde ulaşabilmeniz için Diriliş Takı online sitemizi yeniledik. Hemen siz de yenilenmiş sitemizi inceleyip dilediğiniz ürün için kolayca sipariş oluşturup en kaliteli ve en tarz 925 ayar gümüş takılara Diriliş Takı farkıyla sahip olabilirsiniz.

Ebced Hesabı Nedir?

Çok eskiden beri insanlar harfler ve sayılara gizli anlamlar yüklemişlerdir. Bu yüzden de mevcut olan hemen her alfabenin rakam karşılığı olduğu, yani harflerin rakam yerine yazıldığı bilinmektedir. Hatta bazı alimler harflere gizli anlamlar yüklemiş ve var oluşu bu şekilde açıklamaya çalışmışlardır.

Harf-sayı sistemleri içerisinde en bilineni İbrani-Süryani sistemidir. Bu harf-sayı sistemlerinden biri de Ebced hesabı`dır. Harflerin diziliş sırası ve kendilerine verilen değerler dikkate alınarak yapılan karşılaştırmalar sonucunda ebced sıralamasının, Arapça`ya İbranice ve Aramice`nin tesiriyle geçtiği söylenmektedir.

Bu sıralanma abcad, ebice, abicad, abucad da denmektedir. Harflerin anlamsız da olsa telaffuz edilebilir sözcükler biçiminde kodlanması, onların ezberde tutulmasını kolaylaştırmıştır. Ebced sistemini oluşturan sözcükler şunlardır: ebced, hevvez, huttî, kelemen, sa`fas, karaşet, sehaz, zazağ.

Alfabenin kullanıldığı tarih süreci içerisinde, zamanla bu harflere sayısal değerler verilmiş ve Ebced hesabı oluşturulmuştur. Ebced tertibinde sıralanan harflerin oluşturduğu kelimelerin ilk üçü birler (ahad: 1-10), ortadaki ikisi onlar (aşerat: 20-90) ve son üçü de yüzler (miat: 100-1000) basamağında bulunan rakamları gruplandırır.

Ebcedin en yaygın kullanıldığı alan “tarih düşürme” olmuştur. Tarih düşürme, önem verilen ya da dikkat çekilen bir olayın yılını veya tarihini göstermek için, ebced hesabıyla bir cümle, bir mısra ya da beyit söyleme sanatıdır.

Yalnızca tarih düşürmede değil, cifr ve vefk ilimlerinde, büyü, tılsım ve muskalarda, burçları öğrenmede, define aramada, tasavvufi yorumlarda, zikr sayılarının belirlenmesinde, Kur`an tefsirlerinde, Kadir Gecesi`nin tespitinde, musikide, matematikte, günlük ihtiyaçlarda vb. uygulamalarda da kullanılmıştır.

Alfabenin kullanıldığı tarih süreci içerisinde, zamanla bu harflere sayısal değerler verilmiş ve Ebced hesabı oluşturulmuştur. Ebced hesabı, ebced rakamları denilen alfabetik bir sayı sistemi kullanılarak, kelime ve cümlelerin sayısal değerini hesaplama ve bunlardan anlam çıkarma işlemidir. Ebced tertibinde sıralanan harflerin oluşturduğu kelimelerin ilk üçü birler (ahad: 1-10), ortadaki ikisi onlar (aşerat: 20-90) ve son üçü de yüzler (miat: 100-1000) basamağında bulunan rakamları gruplandırır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR