1

Nali Şerif Yüzükler

 

Nali Şerif kutsal emanetlerden biri olarak büyük değerlere sahip bir semboldür. Bu kutsal emanetin nimetleri bilindiği günden itibaren hep kağıtlara basılmış, eşyalara, duvarlara işlenmiştir. En çok da tene temas ettiği ve her daim üzerinde taşınabilmesi adına yüzük, kolye ve bileklik gibi takıların üzerine nakşedilmiştir.

 

Bu gün erkek gümüş yüzük modelleri içerisinde islami yüzükler söz konusu olduğunda Nali Şerif yüzükler ilk akla gelen modellerden biridir. Bir sıra inançlara da sahip olan Nali Şerif motifi kendinde taşıdığı manevi değerle beraber erkek gümüş yüzük modelleri için mükemmel bir motif olmaktadır.

 

Nali şerifin kopyası yapılarak, kağıda veya herhangi bir eşya üzerine motifi çizilerek kullanılması bu güne kadar tartışma konusu olmuştur. Sebebi ise onların sadece kopya olması herhangi bir özellik taşımaması ve değerli olmaması fikri olmuştur. Ama nasıl ki  Kur`an`i Kerim yeni nüshaları basılarak artırılıyor ve her biri ilk Kur`an kadar değerliyse  Peygamber Efendimizin Nali Şerif`leri de kopyası, herhangi bir kağıttaki nüshası da aslı kadar değerlidir. 

 

Bu gün erkek gümüş yüzük modelleri içerisinde yer alan Nali Şerif yüzük modelleri de müşterilerimizin severek kullandığı değerli takılarından biri haline gelmiştir.

 

Nali Şerif, Hz. Muhammed`in mübarek sandaletleridir. Müslümanlar için her zaman şerefli ve hürmetli bir yeri olan Nali Şerif`in İslam kültüründe önemi büyüktür. Şöyle ki Nal-ı Şerif ya da Nal-ı Saadet olarak adlandırılan sandalet türü ayakkabıların uğur getirdiğine ve bulunduğu yeri her türlü kötülüklerden koruduğuna inanıldığı için ona sembolik bir anlam yüklenmiştir.

 

Diriliş Takı olarak biz de Nali Şerif motifini işlediğimiz islami yüzükler serimizin özel koleksiyonlarından olan Nali Şerif yüzükleri size şans getirsin diye tasarladık.

 

Nali Şerif Yüzük Modelleri

 

Diriliş Takı online sitemizde ve mağazalarımızda sunduğumuz bütün ürünlerimizi gerçek 925 ayar gümüş madeninden kaliteli şekilde üretmekle adımızdan söz ettiriyoruz. Ayrıca ürettiğimiz her bir model üzerinde özenle ve dikkatle çalışıyor, her motifin tarihini, anlamını araştırarak o motiflerin ruhunu size en iyi şekilde yansıttığımıza inanıyoruz.

 

Nali Şerif yüzük modelleri de tasarlarken bu yüzüklerin ana temasını oluşturan Nali Şerif motifinin ifade ettiği anlamı, İslam ve Türk kültüründe nasıl bir yere sahip olduğunu derinden anlayarak özel erkek gümüş yüzükler sunuyoruz.

 

Esasen motifin daha ön planda olmasını ve yüzüğün bütününü oluşturmasını istediğimiz erkek gümüş yüzük koleksiyonlarında tercihimizi taşsız modellerden yana kullanıyoruz. Böylece taşın ihtişamı ve ortama yaydığı aura motifin önüne geçmemiş oluyor. Taşsız ve mineli modeller olarak tasarladığımız Nali Şerif yüzüklerini de taş kullanmadan hazırladık.

 

Nali Şerif, anlam itibariyle çok değerli bir motif olduğu için yüzüklerimizde bu motifi yüzüğün üst kısmına siyah zemin üzerine, bazı yüzüklerde ise yan kısımlarına nakşettik. Bununla beraber tamamı 925 ayar gümüş madeninden üretilmiş olan Nali Şerif yüzük modelleri  diğer yüzük modellerimizde olduğu gibi zarif desenlerle ve Nali Şerif motifinin anlamıyla özdeşleşen motiflerle süsleyerek özenle tasarladık. Bu motifler içerisinde Osmanlı dönemine ait lale motifi ve diğer farklı desenler, yine Osmanlı dönemine ait Tuğra motifi, Osmanlı Arması, kalem işi desenler, İslami yazılardan olan Elif ve Vav yazısı, Ay yıldız ve pençe motifleri, daha modern görünüme sahip nokta deseni ve sur deseni yer almaktadır.

 

Mineli Nali Şerif yüzük modelleri tasarlarken minenin zerafetiyle kutsal Nali Şerif motifini birleştirerek bir bütün teşkil etmesini sağladık. Aynı zamanda kullandığımız yeşi ve kırmızı renk minenincyüzüklere renk ve farklı bir hava kattığını da söyleyebiliriz.

 

Nali Şerif Yüzük Fiyatları

 

Diriliş Takı olarak her zaman müşterilerimize en iyi kalitede 925 ayar gümüş yüzükler sunarken bunun karşılığında fiyatlarımızı en uygun rakamlarda belirlemeye çalışıyoruz. Böylece müşterilerimizi ürün kalitemizin yüksek olmasıyla beraber fiyatlarımızın da uygun oluşuyla sevindiriyoruz.

 

Nali Şerif yüzük modelleri için de en uygun fiyatları yine Diriliş Takı’da bulabilirsiniz. Kampanyalı ve en uygun Nali Şerif yüzük fiyatları için Diriliş Takı online sitemizi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

 

Şimdi yenilenmiş Diriliş Takı online sitemizin erkek gümüş yüzük kategorisinden kolayca bulabileceğiniz Nali Şerif yüzükler  farklı tasarımlarıyla sizleri bekliyor. En iyi Nali Şerif yüzük modelleri , en uygun Nali Şerif yüzük fiyatları ve daha fazla ürün seçeneğimizle sizleri Diriliş Takı`da bekliyoruz.

 

Nali Şerif

 

Nali Şerif kutsal bir emanet olarak bütün İslam devletlerinde özellikle Osmanlı İmparatorluğunda özel yere sahip olmuştur. Osmanlı sultanları manevi korumasına inandıkları için savaşa giderken giysilerinin hazırlanmasında kullanılan sembollerin en önemlilerinden birinin de Hz. Muhammed`in ayak izleri olduğu söyleniyor. Hatta Selçuklu döneminde de farklı statüdeki kişiler için hazırlanan tılsımlı gömleklerde de Nali Şerif motiflerine da rastlanmaktadır.

 

Padişah Yavuz Sultan Selim`in Mısır`ı fethinden sonra kutsal iki şehir olan Mekke ve Medine`den İstanbul`a getirdiği, Hz. Muhammed başta olmak üzere ilk halifelere ait olan hatıralardan biri olan Kadem-ı Saadet yani Peygamber`in ayak izilerinin altı tanesi Topkapı Sarayı Mukaddes Emanetleri odasında bulunmktadır.

 

Ayak izi İslamiyet`te önem arz etmektedir. Hz. Muhammed`in ayak izinin olduğu taşlara genel olarak “Nakş-i Kadem-i Şerif” veya “Nakş-i Kadem-i Saadet” denilmiştir.

 

Hz. Muhammed`in Nali Şerif`leri ayak izleri kadar önemlidir. Nal sözcüğünün anlamı Kur`an`-ı Kerim`de, “fe`hle`na`leyk” ifadesindeki pabuç ya da çarık değil sandaleti ifade etmektedir. Aynı şekilde Nal ismi Arapça`da sandalet türü ayakkabılar için kullanılmaktadır.

 

Hz. Muhammed’in Topkapı sarayında da bulunan ayak izi ve sandaletleri , heybetli oluşuyla dikkat çekiyor ve şaşırtıyor.  Bu konuyla ilgili Hz. Muhammed’in tasvirine yönelik çokça rivayetler ve söylentiler bulunmaktadır. Bu rivayetlerin bazılarında detaylı olarak Hz. Muhammed’in vücut yapısı, heybetli oluşu anlatılmaktadır. Hz. Hasan’ın Hind b. Hale’den rivayet ettiği hilye metninde Hz. Muhammed’in ayakları şöyle tasvir ediliyor: “ Hz. Muhammed yaratılıştan heybetli ve muhteşemdi. Bilekleri uzun, el ayakları geniş, kalın, parmakları ise uzunca (veya kalınca) idi. Ayaklarının altı çukur idi; düztaban değildi. Ayaklarının üstü ise pürüzsüzdü. Öyle ki üzerine su dökülse yağ gibi akar giderdi”.

 

İslam kültüründe bir süre sonra sembol halini alan Nal-ı Şerif`ler, bir kısım inançları da beraberinde getirmiştir. Nali Şerif`lerin bulunduğu evlerin, mekanların ve bölgelerin, yoksulluktan, üzüntüden, sıkıntıdan, hastalıklardan, zorluklardan ve bütün kötülüklerden özellikle hırsızdan ve yangından korunacağına dair inançlar ortaya çıkmıştır.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR