1

Zülfikar Kılıcı Yüzükler

 

Eski zamanlarda erkeklerin yüzük takmasının özel bir anlamı vardı. Yüzük, takı olarak kullanılmaya başladığı ilk zamanlarda hükümdarların, kralların ve imparatorların, soyluların, rahiplerin ve yüksek rütbe sahiplerinin parmaklarını süslemiş ve işlevsel özellikleri olmuş, aynı zamanda muska görevi görmüştür.

 

İlk zamanlarda yüzük, iktidarın simgesi olmakla gücü, kudreti ve kişilerin sahip olduğu serveti temsil ederdi. Yüzüğün büyüklüğü ve ihtişamı ise onun sahibinin ne kadar güçlü olduğunu gösterirdi. Aynı zamanda yüzüğün sahibine şans getirdiğine inanılırdı.

 

Zaman geçtikce yüzüklerin bu özelliği ortadan kalkmış, yerini artık erkek gümüş yüzükleri anlamlı yapan yüzüklere değer kazandıran semboller ve motiflere bırakmıştır.

 

Erkek gümüş yüzük modelleri için kullanılabilecek özel anlamları olan çok motifler ve simgeler vardır. Bu motifler sadece ifade ettikleri derin anlamlarla değil aynı zamanda yüzük üzerindeki estetik görüntüsüyle de müşterilerin dikkatini çekiyor.

 

Diriliş Takı olarak erkek gümüş yüzük tasarımlarımızda Türklerin tarih meydanına çıktığı ilk günden bugünümüze kadar gelmiş Türk külüründe ve Türk – İslam kültüründe kendine yer edinmiş çok önemli ve değerli motif ve simgelere yer veriyoruz.

 

Türk-İslam kültüründe önemli yere sahip simgelerden biri de Zülfikar Kılıcı`dır.  Zülfikar kılıcı, Osmanlı döneminde mimaride ve sancaklarda kullanılarak İslam-Türk kültüründe gücün, yiğitliğin, Hz. Ali`nin sembolü haline gelmiştir. Böylece Anadolu kültüründe, Türk kültürünün içinde kendine yer edinmiştir.

 

Bu şekilde bir simge haline gelen Zülfikar kılıcı günümüzde erkek takılarını da süslemektedir. Zülfikar Kılıcı, erkek takılarında kolye ve bileklik olarak kullanılsa da daha çok erkek gümüş yüzükler için tercih edilmektedir.

 

Eski zamanlardan bugünümüze kadar yüzüklerde değişmeyen şeylerden biri onların sahipleri hakkında bilgi ve mesajlar vermesi, yüzüğü takan kişinin zevk ve tercihlerini temsil ediyor olması ve bireyselliğini ifade etmesidir.

 

Bu gün erkek gümüş yüzükleri süsleyen zülfikar kılıcı motifi ve bunun gibi birçok motif ve semboller sahiplerinin ideolojisini, düşünce tarzını, zevkini ve bir sürü özelliğini ifade ediyor.

 

İslami yüzükler serisinin içinde yer alan zülfikar kılıcı yüzükleri de zülfikar kılıcı motifinin ana temasını oluşturduğu yüzüklerdir.

 

MUTLAKA OKUYUN >> Zülfikar Kılıcı Hikayesi

 

Diriliş Takı online sitemizde de erkek gümüş yüzük kategorisinden zülfikar kılıcı yüzüklere kolayca ulaşabilirsiniz. Zülfikar kılıcı yüzükler kategorisindeki yüzük modelleri sınırlı sayıda olsa da sizler için bir kategori oluşturabilecek kadar da çeşite sahipiz.

 

“Zülfikar”, Arapça`da sahip anlamına gelen zû ve boğum anlamına gelen fekâr kelimelerinin birleşiminden oluşan iki tarafı keskin, ortası yivli (çatallı) olan efsaneleşen bir kılıcın adı olarak bilinmektedir. Zülfikar kılıcı, İslam dünyasında ve İslam – Türk kültüründe doğruluğun, adaletin, hakkın, gücün ve kudretin simgesidir.

 

Zülfikar Kılıcı Yüzük Modelleri

 

Diriliş Takı olarak erkek gümüş yüzük modelleri içerisinde zülfikar kılıcı yüzük modelleri için de özel bir kategori hazırladık. Artık yenilenmiş sitemizde istediğiniz her ürüne rahat şekilde ulaşabilir, modelleri incelerken aynı zamanda motiflerin ve simgelerin anlamlarını, hikayelerini öğrenebilirsiniz.

 

Erkek takıları için kullanılan bazı motifler vardır ki onlar takı üzerine işlenirken başka ek parçaya veya taşa gerek duyulmaz. Çünkü o motif ifade ettiği anlamı ve ihtişamı ile başlı başına bir tasarım oluşturur. zülfikar kılıcı motifi de erkek gümüş yüzükleri için vazgeçilmez motiflerden olmakla doğruluğun, adaletin, hakkın, gücün ve kudretin simgesi olarak nakşedildiği yüzüğe tek başına  sanat değeri kazandırıyor. 

 

Bu nedenle biz de sınırlı sayıda ürettiğimiz zülfikar kılıcı yüzük modelleri için taşsız tasarımlar hazırlamayı tercih ettik. Böylece taş kullanmadan zülfikar kılıcı motifinin  ön planda olmasını ve dikkat çekmesini sağladık.

 

Siyah zemin üzerine üç boyutlu şekilde işlediğimiz zülfikar kılıcı motifli 925 ayar gümüş yüzüklerimizin tasarımını tamamlamak için ise yüzüğün yan kısımlarını Türk ve Türk-İslam kültüründe kendine has yeri olan Osmanlı dönemine ait desenlerle, Osmanlı Tuğrası ve Osmanlı Arması ile, Kalem işi desenlerle, Vav harfi deseni ile ve seçimini sadelikten yana kullanan daha modern modeller takmayı tercih eden müşterilerimiz için ise sur deseni ile süsledik.

 

Zülfikar Kılıcı Yüzük Fiyatları

 

Zülfikar kılıcı yüzük fiyatları diğer erkek gümüş yüzük kategorilerinde olduğu gibi modele ve el işçiliğine göre değişiyor.

 

Diriliş Takı olarak en kaliteli gümüş madenini kullanmamıza rağmen fiyatları her zaman müşterileri memnun edecek şekilde belirliyoruz. Aynı zamanda zülfikar kılıcı yüzük fiyatları için de rakamları her bütçeye uygun şekilde belirlemeye çalışıyoruz.

 

Zülfikar kılıcı yüzükleri ve zülfikar kılıcı yüzük fiyatları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız Diriliş Takı online sitemizi ziyaret ederek ürünlerimizi inceleyebilir, beğendiğiniz yüzüğü hemen spariş verebilirsiniz.  

 

Zülfikar Kılıcı Hikayesi

 

Zülfikar kılıcı`nın Hz.Ali`ye ait olduğu bilinmektedir. Ama bu kılıcın Hz. Ali`ye nasıl ulaştığı ve hangi anlamları ifade ettiğiyle ilgili fikir ayrılıkları vardır. Bu kılıcın Hz.Muhammed liderliğindeki İslam ordusunun Mekkeli müşriklere karşı 624 yılında gerçekleştirdiği Bedir Savaşı`ndan elde edilen ganimetler arasında bulunduğu ve Haccacoğullarından Mekkeli müşrik Haccac oğlu Münebbih veya oğlu As`a ait olduğu bilinmektedir.

 

Zülfikar kılıcının Hz.Ali`ye ait olduğunu bildiren bir sıra ortak rivayetler vardır ki bu rivayetler Hz. Muhammed`in ona bu kılıcı Uhud savaşının hemen öncesinde hediye edildiği yönündedir. O rivayetlerden birinde Hz. Peygamber ganimetlerin adaletli bir şekilide savaşanlar arasında nasıl paylaştırılacağına örnek olması açısında 624`te Bedir`de ele geçirilen Zülfikar`ı Hz. Ali`ye 625`te hemen savaştan öncesinde hediye ettiği söyleniliyor. Peygamber efendimiz Hz. Ali`ye bu kılıcı hediye ederken “Lâ Fetâ İllâ Alî, lâ Seyfe illâ Zülfikar!” yani “Ali`den başka yiğit Zülfikardan başka kılıç yoktur” nidasında da bulunmuştur. Özellikle bu kelimenin söylenmiş olması Zülfikar`a ve Hz. Ali`ye bambaşka bir anlam yüklüyor ve güç veriyor.

 

Kılıç genel anlamda İslam`da önemli bir yere sahiptir ki Hz. Muhammed`in “cennet kılıçların gölgesindedi” şeklindeki hadisi, kılıcın kutsiyetini artırıyor. Bu nedenledir ki Osmanlı İmparatorluğu döneminde de kılıç, özellikle Zülfikar kılıcının özel anlamı olmuştur.  Osmanlı döneminde kılıca o kadar önem atfedilmişti ki Dua`üs-seyfi ve`l-Hirz el-emani olarak adlandırılan kılıç duası meşhur olmuş, hatta dua kitaplarına bile girmiştir. Bu duayı okuyanın yeni doğmuş gibi günahsız olacağı, her gününe kefaret olacağı, kıyamete kadar rahmet içinde olacağı, korkusuz olacağı, Peygamberimizin şefaetine nail olacağına inanılırdı. Hz. Ali`nin Zülfikar kılıcına bu duayı ettiğine inanılıyordu.

 

Zülfikar`ın en çok kullandığı yer ise Osmanlı sancaklarıdır. Barbaros Hayrettin Paşa`nın sancağının üzerinde bu kılıcın motifleri yer alıyor. III Selim tarafından bizzat yaptırılan sancağın üzerinde de bu kılıç görülebilir.

 

Zülfikar kılıcı ne yazık ki günümüze kadar gelmemiştir. Ama Topkapı Sarayı`nda bulunan 21 kılıçtan bir tanesi, Hz. Osman`a ait olan ucu çatallı kılıç bulunuyor ki bu kılıç da Zülfikar formu denilen formdadır.

 

Siz de bu güçlü özelliklere sahip zülfikar kılıcı motifli özel yüzüklere sahip olmak istiyorsanız Diriliş Takı online sitemizde ve Diriliş Takı mağazalarımızda sergilemekte olduğumuz zülfikar kılıcı yüzükleri satın alabilirsiniz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR