Gümüş Tesbih
DTS0013
₺6.509,65
₺8.117,98
1

Kazaziye Tesbih

Kazaziye tesbih, Türk kültürü içerisinde tarihi eskiye dayanan, gelişerek ve her nesille farklı şekilde yorumlarak ama özünü kaybetmeden günümüze kadar gelmiş kazaziye sanatının en güzel örneklerinden biridir.

Kazaziye sanatı, Türk toplumunda en çok dikkat çeken, Trabzon ve çevresine özel, ipek işi anlamına gelen, altın ve gümüş tellerden yapılan geleneksel bir el sanatıdır. Kazaziye, günümüzde gümüş tellerden yapılan, maharet talep eden özel örgü işi olsa da, bu kelime aslında ipek işleyen, ipek satan, Arapça`da ise ham ipeği iplik durumuna getiren kişi anlamına gelmektedir.

Kazaziye örgü tekniği, ilk zamanlarda sadece tesbihlere süs amacıyla tesbih ucu veya gümüş püskül yapmak için kullanılsa da farklı kazaziye teknikleri geliştikce takıları da süslemeye başlamış, kadınlar için kazaziye küpeler, kolyeler, bileklikler ve birçok aksesuarlar tasarlanmıştır.

Kazaziye ürgü, sürgü (kısa sürgü, uzun sürgü), yeminli sürgü, top örgüsü, balıksırtı ve ajur teknikleri ile yapılmaktadır. Kazaziye tesbih modellerinde boncukları oluşturmak için top örgüsü tekniği, kazaziye gümüş tesbih ucu ve kazaziye püskülü tasarlarken ise sürgü, bakılsırtı ve en çok sevilen ajur teknikleri kullanılmaktadır. Yeminli sürgü ise ustalar bu tekniği öğretmemek için yemin ettiklerinden dolayı böyle adlandırılmış ve Trabzon`da bile bu tekniği bilen çok az kişi vardır.

Kazaziye örgü tekniğine Trabzon el örmesi de denilmektedir. Trabzon el örmesi, aynı incelikte kesilmiş gümüş tellerin bir birine sarılmasıyla oluşan özel örgü tekniğidir. Bu nedenle de Kazaziye tesbih modellerinin her biri gümüş madeninden hazırlanmaktadır.

Tamamı el işçiliğine dayalı kazaziye sanatının Anadolu`ya Lidyalılardan miras kaldığı, bu bölgede yapılan araştırmalar ise Trabzon’a bu örgü tekniğinin Dağıstan ve Kafkasya Türklerinden geldiği söylenmektedir. Başka kaynaklarda ise Rumlardan gelen bir sanat olduğu, Rumların bu örgü tekniğini ile giysilerini süslemek için kullandıkları belirtilmektedir.  

Kazaziye tesbih modelleri gümüşün ona kattığı ışıltı ve kazaziye örgü tekniğinin kendine has etnik havasıyla göz alıcı ve dikkat çekici görünüme sahiptir. Tamamı el işçiliği olan kazaziye tesbih, tesbih koleksiyonerlerinin de koleksiyonlarını süsleyen en önemli ve değerli parçalarından biridir. Aynı zamanda kazaziye tesbih, tamamı gümüş madeninden hazırlandığı için tesbih seven birine verebileceğiniz değerli ve unutulmaz hediyelerden biri olabilir.

Kazaziye Tesbih Modelleri

Kazaziye tesbih modelleri ve kazaziye tesbih ucu Diriliş Takı`nın tesbih koleksiyonunda ayrı bir kategori teşkil etmektedir.

Diriliş Takı olarak sizlere tamamı el işçiliğine dayalı ve tamamı gümüş madeninden oluşan farklı renk seçenekleri ve kazaziye örgünün farklı tekniklerini kullanarak tasarladığımız farklı motif ve süslemelerle birbirinden şık kazaziye tesbih modelleri sunmaktayız.

Siz değerli müşterilerimizin zevkine hitap etmek adına beyaz, siyah, gümüş olmakla üç renkte kazaziye tesbih modellerinin yanı sıra, siyahla beyazı kombinleyerek farklı görünüme sahip kazaziye tesbih modelleri de sergiliyoruz. Siyah beyaz tasarladığımız kazaziye tesbih modellerinde bu iki renk iç içe geçerek bir bütün teşkil etmekle tasarıma farklı hava katmıştır.

Ayrıca kazaziye tesbih modellerini birleştiren parçalar da tesbihle bir bütün teşkil etmektedir. Bu tesbihlerin imamesi ve püskülleri de yine tesbihin tasarımına göre farklılık göstermektedir. Şöyle ki her tesbihe göre imame, kazaziye sanatının sürgü tekniği veya balıksırtı tekniği ile,  püsküller ve tesbih ucları ise tesbihi oluşturan boncuklar veya ajur tekniği örüsü ile örülerek tasarımı tamamlamaktadır.

Kazaziye Tesbih Fiyatları

Tamamı gümüş madeninden üretildiği için kazaziye tesbih fiyatları, öncelikle gümüşün kalitesine göre belirlenmektedir.

Kazaziye tesbih hazırlanırken herhangi bir makine işi kullanılmamaktadır. Diriliş Takı`da incelediğiniz bütün kazaziye tesbih modelleri de el emeğine dayanmaktadır. Kazaziye sanatı el becerisi ve marahet talep ettiğinden, ince el işçiliği gerektirdiğinden zahmetli bir tekniktir. Boncuklar ve tesbihi oluşturan diğer parçaların her biri tek tek işlenerek kazaziye sanatının farklı teknikleriyle örülmüştür.

Yüksek el işçiliğine sahip olduğu ve tamamı gümüş madeninden yapıldığı için kazaziye tesbih fiyatları diğer tesbih fiyatlarından farklılık göstermektedir. Aynı zamanda sizlere siyah, beyaz ve gümüş olmakla farklı renklerde sunduğumuz kazaziye tesbih modelleri, tasarım özelliklerine yani tesbihi oluşturan diğer parçaların süslemelerine ve kullanılan örgü tekniklerine göre farklı fiyatlar sergilemektedir. Dolayısıya kazaziye tesbih fiyatları her kazaziye tesbih modeline göre değişmektedir.

Diriliş Takı olarak sitemizde ve mağazalarımızda sizlere sunmakta olduğumuz kazaziye tesbih modellerinin her biri orijinal ürünler olmakla üzerinde Diriliş Takı logomuz da bulunmaktadır. Ayrıca sitemizdeki kazaziye tesbih fiyatları tesbihin tamamı için belirlenmiş rakamlar olup, kazaziye tesbih püskülü için ayrı ücret alınmamaktadır.

Kazaziye Tesbih Ucu Çeşitleri

Türk kültüründe kazaziye sanatına kazaziye tesbih ucu veya kazaziye tesbih püskülü yapımıyla başlanıldığı için günümüze kadar çok farklı ve göz alıcı kazaziye tesbih ucu çeşitleri tasarlanmıştır.

Kazaziye tesbih ucu veya kazaziye tesbih püskülü tesbih modelleri için en farklı ve en çok sevilen süslemelerden biridir. Kazaziye sanatının farklı örgü teknikleri olmakla beraber bu örgü teknikleri kullanılarak oluşturulan farklı motifleri de mevcuttur.

Kazaziye tesbih ucu için en güzel örgü tekniklerinden biri ajur örgü tekniğidir ki kazaziye sanatının en güzel motifleri bu örgü tekniği ile yapılmaktadır. Örneğin yonca motifi en güzel kazaziye gümüş tesbih püskülü motiflerinden biridir.

Kazaziye gümüş tesbih püskülü sadece kazaziye tesbih modelleri için değil aynı zamanda diğer tesbih modelleri için de kullanılabilir. Biz de Diriliş Takı olarak sizler için tesbihlerinizi süsleyecek onları ihtişamlı hale getirecek çok özel kazaziye tesbih ucu çeşitleri tasarlıyoruz.

Kazaziye tesbih modellerinde ve gümüş tesbih modellerinde olduğu gibi kazaziye tesbih püskülü modellerini de tasarlarken gümüş ve beyaz renklerle beraber özel teknikle hazırladığımız siyah ve oksitli gümüş tellerle örülmüş özel tesbih ucları ve püsküller tasarladık. Özellikle oksitli kazaziye tesbih ucu kendine has eskitme havasıyla tesbihlere yaşanmışlık katmaktadır.

Kazaziye gümüş tesbih püskülü hazırlarken sadece gümüş madeni kullanmakla kalmayıp tesbihi daha ihtişamlı hale getirmek için farklı renkler farklı doğal taşlar da kullandık. Bu tesbih ucları hem kazaziye tesbih modelleri hem gümüş tesbih modelleri hem de tesbih ucunda kullanılan aynı doğal taştan dizilmiş tesbih modellerinde de kullanılabilir.

Kazaziye Tesbih Ucu Fiyatları

Kazaziye tesbih fiyatları ile kıyaslanacak olursa kazaziye tesbih ucu fiyatları daha uygun rakamlarda sunulmaktadır. Bunun sebebi ise tesbihten farklı olarak tesbih ucu ve püskül için daha az malzeme kullanılmasıdır.

Yine kazaziye tesbih fiyatlarında olduğu gibi kazaziye tesbih ucu fiyatları da öncelikle gümüş madeninin kalitesine ve el işçiliğine göre belirlenmektedir.

Kazaziye tesbih hazırlanırken boncuklarda sadece top örgüsü kullanılsa da kazaziye tesbih püskülü tasarımı için kazaziye sanatının farklı örgü teknikleri bir arada kullanılmaktadır. Kazaziye tesbih ucu tasarlanarken hem balıksırtı hem uzun ve kısa sürgü tekniği hem de en uç kısmında ajur tekniği ve bazen de top örgü tekniği kullanılmaktadır. Bu tekniklerin kullanılmasına, oluşturulan tasarımların özelliğine ve ortaya çıkan motiflere göre kazaziye tesbih ucu fiyatları değişmektedir.

Siz de tesbihlerinizi kazaziye tesbih püskülü ile süslemek veya en orijinal kazaziye tesbih modellerinden birine sahip olmak istiyorsanız Diriliş Takı en doğru adrestir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR