1 2 >

Teşkilatı Mahsusa

Gerek televizyon kanallarında ekranlara gelen dizilerde ve gerekse de sinema filmlerinde konu daha eski dönem tarihlerden bahsediyorsa seyirci kitlesini büyüleyici bir şekilde etkileyebiliyor. Hele ki konu Türk tarihi ve Türklerin savaş meydanındaki cesaretini anlatıyorsa bu diziler ve filmler merakla izleniyor. Türk tarihini anlatan dönem dizilerinden biri de ele aldığı tarihi döneme uygun olarak Osmanlı döneminde kurulduğu bilinen Teşkilatı Mahsusa adlı gizli örgütten bahsederek seyircilerin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Tarihe ilgisi olan, Osmanlı tarihini araştıran kişiler Teşkilat-ı Mahsusa’nın ne olduğu, neye hizmet ettiği ve amacının ne olduğu hakkında bilgisi olsa da bundan haberi olmayan kişiler merakla bu gizli teşkilat hakkında araştırma ve bilgi alma gereği duydular.

Teşkilat-ı Mahsusa’nın insanların bu şekilde merak uyandırması Teşkilat-ı Mahsusa amblemi ve bu teşkilat hakkında farklı bilgilerin ortaya çıkmasına, konuşulmasına sebep oldu. Artık bu amblemi hemen hemen herkes tanıyor ve biliyor.

Teşkilat-ı Mahsusa’nın gündeme gelmesi ve ambleminin insanlarda merak uyandırması Teşkilat-ı Mahsusa’nın ambleminin işlendiği çeşitli aksesuarları da ortaya çıkardı. Daha önce sadece Osmanlı tarihi meraklılarının istediği, aradığı yüzüklerden olduğu halde artık Teşkilatı Mahsusa Yüzük modelleri bu gizli teşkilatın hizmetini, Türk tarihi ve Osmanlı tarihindeki önemini bilen her kesin dikkatini çekiyor ve tercihi oluyor.

 

Teşkilatı Mahsusa Nedir?

Teşkilat-ı Mahsusa günümüzde artık birçok kişinin bildiği üzere Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Enver Paşa komutasında kurulmuş gizli istihbarat ögütü olmuştur. Günümüzde yeniden gündeme gelmiş ve insanların merakına sebep olmuştur. Bu nedenle de sürekli arama motorlarında Teşkilat-ı Mahsusa nedir sorusu aranmış, bu teşkilatın ambleminin işlendiği erkek takıları popülerlik kazanmıştır.

Konseptini Teşkilat-ı Mahsusa’nın oluşturduğu erkek gümüş yüzük ve diğer gümüş takıların modelleri, tasarımları ve fiyatları hakkında bilgi vermeden önce Teşkilat-ı Mahsusa’nın ne olduğu, nasıl kurultuğu, neye hizmet ettiğini bilmekte fayda vardır.

Gizli bir teşkilat olduğu için Teşkilat-ı Mahsusa’nın gerçekten var olduğu veya olmadığı tartışma konularından biridir. Elimizde olan bilgilere göre bu teşkilat, Enver Paşa’nın 1911 yılında kurduğu ve yönettiği, 1918 yılı İkinci Dünya Savaşı bitene kadar faaliyette olan gizli operasyonları yürüten gizli istihbarat örgütü veya teşkilatı olmuştur.

İslamcı ve Türkçü siyasi görüşleriyle propoganda, örgütlenme, karşı-istihbarat ve suikast olmakla yurt için ve yurt dışında çeşitli eylemlerde bulunan Teşkilat-ı Mahsusa adlı bu gizli istihbarat örgütünün amacı bu teşkilatın bilinen son başkanı, aynı zamanda Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Ankara’ya bağlı istihbarat örgütü olan Müdafaa-i Milliye’nin de başkanı olan Hüsamettin Ertürk’ün söylediğine göre “İslam bayraklarını bir çatı altında toplamak ve Türk ırkını siyasi birlik içerisinde bulundurmak” olmuştur. Hatta hizmetlerinden dolayı bugün Teşkilat-ı Mahsusa’ya Milli İstihbarat Teşkilatı’nın atası da denmektedir.

 

Teşkilatı Mahsusa Amblemi

Teşkilat-ı Mahsusa bir çok konuda fikir ayrılıklarına ve tartışmalara sebep olmaktadır. Bu teşkilat uzun zaman araştırılmamıştır. Gizli bir teşkilat olduğu için eylemleri ve hizmetleri kısmen belgelenmiş, birçoğunun efsane veya kulaktan dolma bilgiler olduğu söylenmektedir.

Teşkilatı Mahsusa amblemi de fikir ayrılıklarına sebep olan konulardan biridir. Şöyle ki bu teşkilatın amblemi bilinen haliyle iç içe geçmiş üç hilalden oluşmaktadır. Üç hilal işlemeli yeşil renkli sancak Osmanlı İmparatorluğu sancaklarından biri olmuş İslamın üç kıtada yayılışını temsil etmiştir. Bu nedenle de İslamcı ve Türkcü siyasi görüşleri olan Teşkilat-ı Mahsusa’nın ambleminde üç hilalin olması da tesadüf değildir.

Bu amblemin üç hilal yoksa üç hilalli yıldız olması da tartışma konularından biridir. Çünkü her iki haliyle de rastlanmıştır. Bu ambleme ayrıca Osmanlı tarihine ait dört namlulu bir silah ve bir merasim kılıcı üzerinde tastlanıyor ki kılıcın sahibinin Enver Paşa olduğu öne sürülmektedir.

 

Teşkilatı Mahsusa Yüzük

Gizli istihbarat teşkilatı olduğu için Teşkilat-ı Mahsusa ,amblemi veya sembolü, bu teşkilatın hizmetlerini ve tüm gerçekleri ortaya çıkarmak zordur. Bu nedenle de hala hakkında konuşmalar, araştırmalar ve tartışmalar devam etmektedir.

Bu tartışmalar ve Teşkilat-ı Mahsusa’nın eylemleri insanların merakına sebep oluyor ve milliyetçi duyguları uyandırıyor. Bu nedenle de Teşkilatı Mahsusa yüzük ve bu amblemin işlendiği kolye, bileklik gibi diğer erkek aksesuarları talep görüyor.

Daha öncesinde de Diriliş Takı’nın Osmanlı Yüzükler serisinin önemli bir kısmını oluşturan Teşkilat-ı Mahsusa’nın amblemiyle süslenmiş yüzükler sadece bu konuda bilgisi olan kişilerin, meraklılarının tercihi oluyordusa bu teşkilatın gündeme gelmesi artık çoğu kişinin bu takılara olan merakını arttırmıştır.

Diriliş Takı’nın online sitesinde Teşkilat-ı Mahsusa’nın amblemi işlenmiş birbirinden şık erkek gümüş yüzük modellerini bulabilirsiniz. Taşlı, taşsız ve mine kaplamalı bu yüzükler farklı tasarım özellikleriyle her tarza ve her yaşa hitap etmektedir.

Kehribar, siyah ve kırmızı zirkon taşlarla ihtişamlı hale gelmiş Teşkilat-ı Mahsusa yüzük modellerinin yan tarafları da Osmanlı Tuğrası ve Osmanlı Arması motifleriyle süslenmiştir. Taşsız modellerde ise Teşkilat-ı Mahsusa amblemi ile beraber yüzüğün üzerine ve yan kısımlarına Türklüğü ifade eden çift başlı kartal, ay yıldız, Osmanlı dönemine ait lale motifi, yine Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait başka desenler, nokta, kanat ve örgü motifi gibi modern çizgilerde motifler de işlenmiştir.

 

Teşkilat-ı Mahsusa Yüzük Fiyatları

Teşkilat-ı Mahsusa ambleminin işlendiği erkek takıları son zamanlarda talep gördüğü ve tercih edildiği için fiyatları da merak edilen konulardandır.

Teşkilat-ı Mahsusa yüzüklerinin fiyatları diğer erkek gümüş yüzük modellerinde olduğu gibi belirlenmektedir. Yani yüzüklerin fiyatı modelin tasarım özelliklerine göre değişmektedir. Şöyle ki yüzüklerin fiyatlarının belirlenmesinde ilk husus kullanılan gümüşün kalitesi olmakla işlemeler, eklenen taşlar ve kaliteli işçilik fiyatları etkileyen unsurlardandır.

 

Diriliş Takı olarak en kaliteli malzemelerle ürettiğimiz birbirinden farklı tasarımlara ve kaliteli işçilikte Teşkilat-ı Mahsusa yüzüklerimizi sizlere sunuyoruz. Yüksek kaliteyle beraber sizlere en uygun fiyatlar da sunmaya çalışıyoruz. Siz de kaliteli malzemeden üretilmiş ince işçilikle hazırlanmış en şık ve en uygun fiyatlı Teşkilatı Mahsusa yüzük modellerinden birine sahip olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR