Exclusive Serisi
DEY1495
₺2.212,01
₺2.682,15
1 2 3 ... 5 >

Mührü Süleyman Yüzük

Türk-İslam kültüründe kendine yer edinmiş Mührü Süleyman eskiden beri tılsımlı özellikleriyle mimaride, eşyalar üzerinde kullanılmakla beraber çeşitli takılar üzerinde hem tılsım görevi görmüş hem de bu takıların üzerini bir motif olarak süslemiştir.

Günümüzde ise erkek gümüş yüzük modelleri içinde Mührü Süleyman yüzükleri hem ifade ettiği anlam, tılsımlı özellikleri hem de kendine has aurasıyla vazgeçilmez ve hep talep gören modellerdendir.

Hz. Süleyman, peygamberlerin en zenginlerinden, en kudretlilerinden biri olmuştur. Bu günlerde erkek gümüş yüzükleri süsleyen bu mührü de o zamanın geleneklerine uygun olarak Hz.Süleyman’ın yüzüğünde yer almıştır. O, yüzük şeklindeki tılsımlı mührü sayesinde kendisinden önce ve sonra eşi benzeri olmayan bir kudrete ulaşmış, doğaya, hayvanlara, cinlere ve rüzgâra hükmetmiştir.

Bildiğimiz gibi mühür kavramı İslam toplumunda önemli yere sahip olmuştur ve Hz. Süleyman’ın adıyla özdeşleştirilmiştir. Hz. Süleyman’ın emrindeki bütün varlıkları mührüyle itaat altına aldığı düşüncesi zamanla “Mühür kimdeyse Süleyman odur” zihniyetinin egemen olmasını sağlamıştır.

Diriliş Takı olarak biz de islami yüzükler serimizde bu anlamlı ve kudretli mührü 925 ayar gümüş üzerine işleyerek İsmi Azam yüzük kategorisini oluşturduk. İsmi Azam duası işlemeli koleksiyonumuzda sizlere geniş ürün seçeneği sunuyor, her tarza hitap edecek şekilde ürünler tasarlıyoruz.

 

Süleyman Mührü Yüzük Modelleri

Erkek gümüş yüzükler içerisine en çok tercih edilen motiflerden olan Mührü Süleyman, kudreti ve gücü simgeliyor. Biz de tasarladığımız her Mührü Süleyman yüzük modelinde mührün kudretini ve gücünü en iyi şekilde yansıtmaya çalışıyoruz.

Davud Yıldızı yüzük modelleri tasarlarken gümüş yüzük yapımında kullanabileceğimiz bütün kesimleri, teknikleri ve ustalıkları kullandığımızı söyleyebiliriz. Geniş ürün yelpazesine sahip olan Mührü Süleyman yüzük koleksiyonumuz da kendi tarzınıza uygun taşlı, taşsız ve mineli yüzükler bulabilirsiniz.

Hz. Süleyman mühürlü yüzükler için bu mührün anlamı ve kudretiyle bir bütün teşkil edebileceğini düşündüğümüz doğal taşlardan akik taşını, ateş kehribarını, sarı kehribar ve mavi kehribarı kullanarak taşlı yüzük modelleri tasarlıyoruz.

Doğal taşların yüzüklere ayrı bir aura kattığını ve sade tasarımda olsa bile yüzüğün ihtişamlı görünmesini sağladığını biliyoruz. Süleyman Mührü yüzük modelleri için de doğal taşları kullanarak mührün büyülü özellikleriyle taşların özelliklerini harmanlıyoruz. Taşlı modellerde Mührü Süleyman motifini taş üzerine kazımakla ve taş içine altın varak üzerine işlemekle iki şekilde aksettiriyoruz.

Mührü Süleyman yüzük modelleri için tasarladığımız yüzüklerin büyük kısmını taşsız gümüş modelleri ve mineli modeller teşkil ediyor. Mineli modellerde esasen siyah rengin asilliğini kullanarak mührün köşelerini müthiş parlaklığa sahip mikro zirkon taşlarla süsleyerek tasarladığımız yüzükleri daha ihtişamlı hale getirdik.

Oval, yuvarlak, kare şeklinde tasarladığımız taşsız yüzüklerimizde ise mührü yüzüğün üzerine konumlandırarak yan kısımlarını ise İslami motiflerle, Ay Yıldız motifi ile Osmanlı tuğrası, İslam ve Türk kültüründe özellikle Osmanlı döneminde önemli süslemelerden olan Lale motifi, kalem işi motifler ve erkek gümüş yüzük modelleri için kullanılan birçok motiflerle beraber yüzükleri daha ihtişamlı hale getirmek için mikro zirkon taşlarla süslüyoruz.

 

Mührü Süleyman Yüzük Fiyatları

Süleyman Mührü yüzük fiyatları için taşlı, taşsız ve mineli modeller olmakla çok çeşitte erkek yüzük modelleri sunduğumuz için sabit rakam söylenilmesi mümkün değildir. Çünkü bu yüzükler tasarlanırken yüzük üzerine farklı eklemeler yapılmaktadır. Bu eklemeler ve çeşitli motiflerin işlenmesi yüzüğün fiyatının değişmesine sebep oluyor.

Diriliş Takı olarak tasarladığımız yüzükleri gerçek ve kaliteli 925 ayar gümüş madeninden üretiyoruz. Sunduğumuz kalitenin ve yüksek işçiliğin karşılığında Mührü Süleyman yüzük fiyatları ve diğer erkek gümüş yüzük fiyatları için en uygun rakamlar belirlemeye çalışıyoruz.

Siz de özel tasarımlara sahip, Diriliş Takı yetenekli ustalarının meharetli ellerinden çıkan ihtişamlı ve kudretli Süleyman Mührü yüzük modellerine sahip olmak istiyorsanız hemen sitemizi ziyaret edip siparişinizi oluşturabilirsiniz. Seçtiğiniz Mührü Süleyman yüzük modeli Diriliş Takı farkı ve güvencesiyle hızlı bir şekilde elinize ulaşacaktır. Unutmayın “Mühür Kimdeyse Süleyman odur”.

 

Hz. Süleyman ve onun Tılsımlı Mührü

Mührü Süleyman, Türkçe’de Süleyman Peygamber’in mührü anlamına gelmektedir. Müslümanlar arasında “hatem-i Süleyman”, “Mührü Süleyman” olarak kullanılan terim, genelde merkezleri aynı olan iki eşkenar üçgenin karşılıklı olarak birbirine geçmesiyle meydana gelen altı kollu yıldıza delalet etmektedir. 

Günümüzde kabul gören sembol göğün ve yerin birleşimini gösterir. İki üçgenin biri göğe biri yere dönüktür. Sembol bir yönüyle insan varlığının maddi bedenini ve ruhunu, bundan oluşan bütünü, bir yandansa dişil ve eril prensipleri, maddi ve manevi değerlerin bütünlüğünü gösterir. Doğu’nun Yin ve Yang’ına benzer bir semboldür. Dünyaya giriş ve çıkış noktalarını temsil eder.

Erkek gümüş yüzükler üzerinde de kendi yerini bulan Mührü Süleyman bütün bu anlam ve özellikleriyle yüzüklerin aurasını değiştiriyor.

“Mührü Süleyman” olarak bilinen bu işaret, bütün Yahudi ve Hıristiyan dünyasında Süleyman’ın değil de Davud’un adıyla bilinir. Davud ise Hz.Süleyman’ın babası olmuştur. Davud (as) da onun gibi hükümdardır ve peygamberdir, kendisine dört büyük kitaptan Zebur indirilmiştir. Kur’an-i Kerim’in Nisa suresinin 163. ayeti de bunu şöyle tastikler: “Biz Nuh’a ve ondan sonra gelen peygamberlere vahyettiğimiz gibi sana da vahyettik. Ve İbrahim’e, İsmail’e, İshak’a, Yakub’a, torunları İsa’ya, Eyyub’a, Yunus’a, Harun’a ve Süleyman’a vahyettik. Davud’a da Zebur’u verdik”. Yine İsra suresinin 55. ayetinde şöyle yazar: “...doğrusu biz peygamberlerin kimini kiminden üstün kıldık; Davud’a da Zebur’u verdik”. 

Davud öldükten sonra Süleyman hükümdarlığı üslenmiştir. İslam kaynaklarına göre Hz.Süleyman daha çok küçükken on üç yaşında hükümdar olmuştur.

Kur’an-i Kerim’in Neml suresinin 15. Ayetinden 45. ayetine kadar Hz. Süleyman’ın peygamberliğinden ve kudretli hükümdar oluşundan, onun insanlara, hayvanlara, cinlere, kuşlara hükmedişinden bahsedilmiştir. Okunulan her ayette Hz. Süleyman’ın Allah’a şükrettiğini görüyoruz. “Şüphesiz biz Davud’a ve Süleyman’a da bir ilim verdik. ‘Bizi mümin kullarının birçoğundan üstün kılan Allah’a hamdolsun dediler.’ ” (Neml suresi 15. ayet).

 

Hz. Süleyman'ın en kudretli ve güçlü peygamberlerden biri olduğu ve Tanrı’nın ona yere ve göğe hükmetme gücünü verdiği biliniyor. Kur’an’i Kerim’in Sebe suresinin 12. ayetinde onun bu özelliğinden şöyle bahsedilmiştir: “Süleyman’ın emrine de sabahleyin bir aylık, akşamleyin bir aylık yol almakta olan rüzgârı verdik. Onun için bakır madenini eritip akıttık. Cinlerden de rabbinin izniyle onun maiyetinde çalışanlar vardı. Onlardan kim buyruğumuzdan sapsa, ona yakıcı ateşin azabını tattırdık”.

 

 

Mührü Süleyman motifinin olduğu yere şeytanların girmediğine dair bir halk inancı da vardır. Bundan dolayıdır ki bu motife cami, tekke gibi mekânların kubbe veya tavan nakışlarında, kapı kanatlarında sıklıkla rastlanır. İslam-Türk külüründe de yaygın olarak kullanılan Mührü Süleyman motifi, Osmanlı döneminde de şeytanı uzaklaştırmak için mimaride, zehirlenmeye karşı tılsım niyetine tabaklarda, güç sembolü olarak serpuş, tolga başlıklarda kullanılmıştır. Ayrıca yüzüklerde ve padişahların gönmleklerinde de tılsım olarak yerini almıştır. Barbaros Hayreddin Paşa’nın rüzgâra hükmedebilmek için sancağına Mühr-i Süleyman motifi nakşettirmesi bu gelenekten kaynaklanır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR