1 2 3 >

Kayı Boyu Yüzükleri

 

Osmanlı Yüzükleri serisinde Kayı Boyu Yüzükleri önemli yere sahiptir. Türk tarihinin en eski boylarından biri olan Kayı Boyu, Oğuz Kağan Destanı`na göre Oğuz Türkleri`nin 24 boyundan ikincisi olduğu ve Osmanlı soyunun da bu boydan geldiği bilinmektedir.

 

Kayı boyu simgesi de geçmişten gelen birçok simgeler gibi zamanla esas anlamından uzaklaşarak sadece göze hoş gelen biçimler halinde el sanatlarında, mimaride, eşyalar üzerinde yer almıştır. Günümüzde ise Kayı boyu motifi erkek gümüş yüzükleri üzerine işlenen göze hoş gelen motif olmakla beraber aynı zamanda Türk tarihinin ihtişamını bir kez daha sergiliyor.

 

Kayı boyu yüzükleri üzerinde bulunan iki ok ve yay simgesi Oğuz türklerinin geleneksel temel simgesi olan “ok yay” ambleminden gelmektedir. Ok ve yay simgesi Anadolu ve Orta Asya’da sıklıkla kullanılmıştır. Yirmi dört Oğuz boyunun önemli bir kısmının damga şekli “ok” veya “yay” biçimiyle bir şekilde ilişkili olmuştur.

 

Kayı boyu da bu geleneğe uygun olarak simgesini ok ve yay şekilde çizmiştir. Ama kayı boyunun amblemi diğer Oğuz boylarından farklı olarak genelde iki yanda birer ok ve ortada oklu bir yay şeklindedir.

 

Diriliş Takı olarak tasarlamakta olduğumuz Kayı Boyu yüzükleri için kayı boyu motifini yüzüklerin üst ve yan kısımlarına farklı teknikler kullanarak  işlemekle çeşitli modeller sunmaya çalışıyoruz.

 

Kayı Boyu Yüzük Modelleri

 

Kayı boyu amblemi, zamanında bu soyun yaşadığı topraklardaki varlığını ifade etse de günümüzde sadece eski Oğuz Türkleri`nin simgesi olarak motif şeklinde erkek gümüş yüzük modelleri üzerinde yer almaktadır. Bu simge motif halini aldıktan sonra halı ve kilimler üzerinde, inşa edilen eski mimari eserlerin üzerinde farklı şekillerde aksettirilse de günümüzde erkek gümüş yüzükleri yapımında ilk bilinen haliyle  yani iki yanda birer ok ve ortada oklu bir yay şeklinde çiziliyor.

 

Halbuki Kayı boyu simgesi, XII. yüzyıldan sonra Anadolu Selçuklu ve daha sonra yine Anadolu`da kurulan diğer Türk devletlerine ait mimaride, eşyalar üzerinde, halı ve kilimlerde motife dönüşerek çeşitli şekillerde aksettirilirken kendi orijinal halinden uzaklaşmıştı. Fakat biz bu gün Türk tarihinde önemli yeri olan Kayı Boyu simgesini motif olarak Kayı boyu yüzük modelleri üzerinde en orijinal haliyle işlemeye çalışıyoruz. Böylece tarihe ilgi duyan erkek müşterilerimiz için kayı boyu yüzükleri tasarlamakla onlara üzerinde geçmişe ait izler taşıma şansı sunuyoruz.

 

Diriliş Takı online sitesinde Osmanlı yüzükleri serisinin bir kısmını teşkil eden Kayı Boyu yüzük modelleri kendine has tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Diğer yüzük modellerimizde olduğu gibi Kayı boyu yüzük modelleri için tek çeşit değil müşterilerimize birçok seçenek sunuyoruz.

 

Kayı boyu yüzükleri tasarlarken neredeyse hiç taş kullanmadık. Sadece birkaç modelde oluşturduğumuz Türkiye bayrağı konseptinde al rengi ifade etmesi için kırmızı zirkon taşını kullandık. Yüzüklerin yan kısımlarına kayı boyu motifini işleyerek günümüz Türkiye Türkleri`nin eski köklerine bağlı olduğunu göstermeye çalıştık.

 

Bu yüzüklerimizin esasını mineli yüzükler ve taşsız yüzükler teşkil ediyor. Mineli yüzüklerimizde özellikle mavi renk mineyi kullanarak Türklüyü ifade etmek istedik. Mavi renk mineyle birleştirdiğimiz kayı boyu motifli yüzüğün yan yaraflarını bu motifin anlam ve önemiyle bütünleşen motif ve desenlerle süsleyerek özel tasarım ortaya çıkarmaya çalıştık.

 

MUTLAKA OKUYUN >> Kayı Boyu Nedir

 

Kayı boyu yüzükleri kategorisinde birçok farklı modellerin içinde zihgir yüzükleri de yer alıyor. Kayı boyu motifinin zihgir yüzükleriyle birleşerek farklı bir aura yarattığını düşünüyoruz. Böylece zihgir yüzük formunu alarak üzerine kayı boyu motifini işlemekle onları sentez ettik. Bu yüzüklerde de esas temayı kayı boyu motifi teşkil etse de bu motifi yalın bırakmayarak ay yıldız motifi, Selçukluların çift başlı kartal motifi  ve başka motiflerle birleştirdik.

 

Kayı Boyu Yüzük Fiyatları

 

Kayı boyu yüzük fiyatları diğer yüzük modellerinde olduğu gibi el işçiliğine göre değişkenlik gösteriyor.

 

Online sitemizde sizlere sunduğumuz çeşitli kayı boyu yüzükleri her biri  925 ayar gümüş madeninden üretilmiştir. Kayı boyu yüzük modellerimizi özel ve ince işçilik talep eden mine tekniğiyle tasarlamaktayız. Mine tekniği yapılışının zorluğu ile beraber Osmanlı döneminden günümüze kadar geldiği ve takı tasarımında geleneğini kaybetmediği için önem de taşıyor. Aynı zamanda taşsız yüzüklerde gümüş üzerine farklı motiflerin işlenmesi yüzüklerimizi değerli yapan başka bir unsurdur.

 

Şimdi kayı boyu yüzük modelleri ve kayı boyu yüzük fiyatları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız hemen vakit kaybetmeden Diriliş Takı online sitemizi ziyaret edebilir aynı zamanda kampanyalarımızdan da haberdar olabilirsiniz.

 

Kayı Boyu Hakkında

 

Derin köklere ve kültüre sahip olan Türkler tarih sahnesine çıktıkları dönemden itibaren, hayvanlarına, eşyalarına ve inşa ettikleri küçük veya büyük mimari eserlere ait olduklarını düşündükleri boyların damgalarını vurmayı gelenek haline getirmişlerdir. Damga, bir işaretin bir soya, bir boya veya kişiye ait olduğunu anlamak için çeşitli şekillerde ifade edilmesidir. Bu damgalardan biri de geçmişten günümüze kadar gelmiş Kayı Boyu damgasıdır.

 

Kayı boyu en kalabalık Türk boylarından olan Oğuz boyuna aittir. Kayılar Oğuzların en köklü ve en şerefli boylarından biri olarak biliniyor. Kayı kelimesi sağlam, kuvvet ve kudret sahibi anlamlarına gelmekle aslında bu topluluğun siyasi ve askeri yapısını ifade ediyor. Mühüm ve asil boy olan kayı boyu Osmanlı İmparatorluğu’nun ortaya çıkmasında da büyük etkisi olduğu düşünülen boydur.

 

Osmanlı hanedanının Kayı boyuna mensubiyeti konusundaki ilk bilgilere Sultan II. Murad döneminin tarihçisi Ali Yazıcıoğlu’nun yazılarında rastlanıyor. Yazıcıoğlu’nun söylediklerine göre Sultan II. Murad’ın bastırdığı paralarda bu boyun damgası vardı. Halefleri zamanında da silahlara kayı boyunun damgası bir süre kullanılmaya devam etmiştir. Ayrıca  Topkapı Sarayı’ndaki Silahlar bölümünde yer alan her türlü silah ve 16. yüzyıla ait toplar üzerinde de Kayı damgasının bulunduğu şeklinde ayrıntılı bilgiler vermektedir.

 

Geçmişten günümüze kadar gelen Kayı boyu motifi günümüzde hala  güncel motiflerden olmakla erkek takıları özellikle erkek gümüş yüzük modelleri için vazgeçilmez simge olmakla yüzüklere özel anlam kazandırıyor.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR