1 2 >

Sıkma Kehribar Tesbih

 

Kehribar tesbih çeşitleri tesbihler içerisinde en çok dikkat çeken, ister bireysel kullanım isterse de şık tasarımları ve göz alıcı görünümleriyle hediyelik olarak en çok tercih edilen tesbih modellerindendir.

 

Damla kehribar tesbih modelleri nadir bulunan doğal kehribar taşından üretilen tesbihler olarak diğer kehribar tesbih çeşitleri arasında en değerlisidir. Sıkma kehribar tesbih ise damla kehribar tesbih modellerini taklit amaçlı laboratuvar ortamında yapılan yarı sentetik taşlardan dizilmiş tesbihlerdir.

 

Sıkma kehribar tesbih modelleri doğal kehribar taşından kalan kehribar tozundan sıkıştırılarak hazırlanan hammadeden kesilmiş boncuklardan oluşuyor.

 

Sıkma kehribar tesbih modellerinin en eski örnekleri Osmanlı döneminde yapılmıştır. Kullanılmış ve renk değiştirmiş, yaşanmışlığı olan, Osmanlı döneminden kalma sıkma kehribar tesbih modelleri çok daha değerli olmakla, antika tesbihler olarak tercih edilmektedir. Bu nedenle de sıkma kehribar tesbih, tesbih severlerde ve koleksiyonerlerde damla kehribar tesbihler kadar merak uyandırmaktadır.

 

Diriliş Takı`nın da zengin ürün koleksiyonunda farklı renk ve kesimlerde, birbirinden şık sıkma kehribar tesbih modelleri bulabilirsiniz. Sizlere sunduğumuz sıkma kehribar tesbih modellerinin her biri kendine has süslemesi ve el işçiliğiyle her yaşa ve her tarza hitap etmektedir.

 

Sıkma Kehribar Nedir?

 

Sıkma kehribar tesbih modellerinin tamamı doğal kehribardan oluşmamaktadır. Bu tesbih modellerinde kullanılan boncukların kesildiği hammaddede doğal kehribar taşın tozlarıyla beraber kimyasallar da kullanılmaktadır. Şöyle ki sıkma kehribar, laboratuvar ortamında hazırlanan yapay reçinedir.

 

Sıkma kehribar tesbih modellerini oluşturan parçaların kesildiği, içinde sıkıştırılmış doğal kehribar tozunun da bulunduğu kimyasal içerikli yapay reçinelerin hammaddesini fenol ve formaldehit birleşimi teşkil etmektedir. İçeriğinde doğal kehribar tozları da bulunduğu için sıkma kehribar, yarı sentetik taştır. Bu taşların sıkma kehribar adlandırılması da kehribar tozunun sıkıştırılmasından gelmektedir.

 

Sıkma kehribarlar ilk defa Osmanlı döneminde yapılmış, sadece tesbih modelleri için değil objeler ve eşyalar için de kullanılmıştır. Günümüzde bu eşyalardan geriye kalan parçalar çok değerli görülerek ve kesilerek sıkma kehribar tesbih modelleri de yapılmaktadır.

 

Sıkma kehribar tesbih modellerinin taşı oluşturan birleşimlerden dolayı kullandıkca renk değiştirme özelliği vardır. İlk yapıldığı zaman orijinal reng sarı veya açık kahverengi olan sıkma kehribar tesbih zamanla koyu renge dönüşür.

 

Sıkma Kehribar Tesbih Modelleri

 

Sıkma kehribar tesbih modelleri kehribar karışımlı ama uygun fiyatlı tesbih olduğuna ve gerçekten de bir kehribar kadar esrarengiz görünüme sahip olduğuna göre sıklıkla tercih edilen tesbihlerdendir. Bundan dolayıdır ki sektörde farklı renk ve işlemelerle karşımıza çıkmaktadır.

 

Sıkma kehribar tesbih modelleri damla kehribar tesbihleri taklit ettiği için genelde doğal kehribar rengi olan bal rengi, sarıdan açık kahverengine bir renk paletinden oluşur. Sonrasında rengini değişerek hatta siyaha kadar koyulaşır.

 

Doğal kehribardan farklı olarak sıkma kehribar laboratuvar ortamında hazırlanılan kimyasal içerikli yapay reçine olduğu için sıkma kehribar tesbih modellerinde Diriliş Takı online sitemizde de görebileceğiniz gibi farklı renk seçenekleri sunulabiliyor. En çok kullanılan renkler ise genelde yeşli ve mavidir.

 

Sıkma kehribar tesbih modelleri için kesimi ne olursa olsun tesbihi oluşturan boncukların işlenmesi ve yapımı ustalık talep etmektedir. Şöyle ki bu yapay reçine oluşturulurken rengi genelde açıkdır ve camsı parlaklığı vardır. Boncukların işlenmesi ve deliklerin açılması öyle ustaca işlenmelidir ki dışarıdan bakıldığında bu camsı görünümün içinde açılan delikler ve kullanılan ip gözle görülebilsin. Artık kullanılmış ve rengi koyulaşmış sıkma kehribar tesbih modellerinde ise bu ustalık işi tesbihe ışık tutarak görülebilir.

 

Diriliş Takı olarak biz de sizlere arpa, küre, yuvarlak, kesme modellerde ve farklı süslemelerle sıkma kehribar tesbih çeşitleri sunmaktayız. Ürünlerimizin her biri el işi olmakla siz değerli müşterilerimizin zevklerine uygun olarak tasarlanmıştır.

 

Sıkma kehribar tesbih modellerimiz tesbihi oluşturan boncuklar, imame ve farklı tasarımlara sahip püsküllerle göz okşamaktadır. Sizlere sunduğumuz 50`ye yakın sıkma kehribar tesbih modelleri içerisinden hem kendinize hem de sevdiklerinize tesbih hediye edebilirsiniz. Ayrıca sitemizde kişiye özel isim yazılı altın kaplama boncuklarla çok şık tasarıma sahip sıkma kehribar tesbih de hediye için şık bir seçim olabilir.

 

Sıkma Kehribar Püskül Modelleri

 

Sıkma kehribar tesbih modellerinin her birinin kendine has püskül detayları ve süslemeleri vardır. Bir gümüş markası olduğumuza göre genel olarak tesbih modellerimizde 925 ayar gümüş madeninden üretilmiş gümüş püskül detayları kullanmaktayız. Ayrıca sıkma kehribar tesbih modelleri için bazı modellerde tesbihleri daha ihtişamlı hale getirmek için altın kaplama püsküller ve süslemeler de tercih ediyoruz.

 

Sıkma kehribar tesbih modelleri için tesbihin genel ruhuna ve havasına uygun olarak püsküller tasarlıyoruz. Bazı püsküllerde sadece gümüş zincir kullansak da bazı modellerin uç kısımlarına tesbihi oluşturan boncuklar, bazı modellerde ise Ay yıldız, Tuğra motifi işlemeli gümüş detaylar ekliyor veya hepsini bir arada kullanıyoruz. Böylece her tarza ve yaşa hitap edecek sıkma kehribar tesbih modelleri sunuyoruz.

 

Sıkma Kehribar Tesbih Fiyatları

 

Yukarıda da söylediğimiz gibi sıkma kehribar tesbih modelleri, ilk başlarda damla kehribar tesbihleri taklit amaçlı yapılmıştır. Bunun sebeplerinden biri de orijinal damla kehribar tesbihlerin fiyatlarının yüksek olmasıyla ilgiliydi.

 

Sıkma kehribar tesbih fiyatları doğal taşlardan dizilmiş orijinal damla kehribar tesbih fiyatlarına nazaran çok daha uygun rakamlara sunulmaktadır. Doğal kehribar tozunun sıkıştırılmasıyla hazırlanan hammaddeden kesilmiş boncukların oluşturduğu sıkma kehribar tesbih modelleri içinde kehribar tozunun bulunmasından dolayı değerlidir.

 

Sıkma kehribar tesbih fiyatları bu tesbih modellerinde kullanılan taşın rengine ve süslemelerine göre değişmektedir. Tesbihleri şık yapan ve tasarımını tamamlayan özellikle imame ve püskül detaylarıdır. Sizlere sunduğumuz sıkma kehribar tesbih modellerinin her birinin farklı işlemelerde imameleri ve farklı detaylarla tasarlanmış gümüş veya altın kaplama püskül detayları vardır. Sıkma kehribar tesbih fiyatları  da bu özelliklerin farklılığına göre değişmektedir.

 

Ayrıca artık rengi koyulaşmış ve özellikle Osmanlı döneminden kalma sıkma kehribar tesbih modelleri en az 100 yıllık olduğu için antika sayılmakta ve koleksiyon değeri taşımaktadır. Bu sıkma kehribar tesbih fiyatları için bazen orijinal kehribar tesbihler kadar yüksek rakamlar belirlenmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR