Taşsız Yüzükler
DEY1535
₺1.177,86
₺1.278,69
%8 İndirim
%8İndirim
Yeni Ürün
1
Kurt Yüzük
DEY1496
₺1.469,01
₺1.632,40
%10 İndirim
%10İndirim
Yeni Ürün
1
Taşsız Yüzükler
DEY1209
₺1.182,25
₺1.515,37
1 2 3 ... 37 >

Taşsız Yüzükler

Antik zamanlardan günümüze kadar erkekler, zenginliklerini, medeni durumlarını, ayrıcalıklarını belirtmek için yüzükler takmışlardır. Yüzük kullanılmaya başladığı ilk günlerde ilkel malzemelerden yapılmış, üzerilerine bir kaç sembol ve motifler çizilmiştir. Yüzük formları zamanla değişmiş, yeni yüzük formları ortaya çıkmıştır. Taşsız yüzükler olan ilk yüzükler, Hellenistik dönemde taşlı yüzüklerle birlikte form değişikliğine uğramış ve karmaşıklaşmıştır.  Bugün bile eski zamanlarda olduğu gibi özel bir anlamı olan yüzükler, erkek ve kadınların ortak süs eşyasıdır. Ama kadın yüzüklerinden farklı olarak erkek yüzükleri ilk zamanlardan beri özel anlamlar taşımaktadır. Yüzüğün Arapça’daki karşılığı hatem yani mühür anlamına geliyor. Ayrıca hem el hem de ayak parmaklarına takılabilen yüzüklere halka deniliyor.

Yüzük, sadece bağlılık, sonsuz birliktelik ve sadakatı temsil eden bir mücevher değildir, farklı coğrafyalarda benzer özelliklerle iç içe geçmiş, ortak anlamlara sahip semboldür. Yüzükler, tarih boyunca manevi yanlarıyla beraber aynı zamanda işlevsel de olmuşlardır. En çok bilinen işlevsel yönü mühür olarak kullanılmasıdır. Antik dönemlerden itibaren yüzük olarak da kullanılan mühürlerden dolayı yüzük ve mühür kavramları çoğu zaman bir arada kullanılmıştır. Antik dünyada, mühür yüzükler kişisel kimlik ve imza görevi görüyor, yüzüklerin üzerinde bir çeşit işaret veya sembol oluyordu. Çoğu zaman bu yüzükler nesilden nesile aktarılan, üzerinde o nesle ait özel arma veya motifi taşıyan mühür yüzüklerdir. Günümüzde kullanılan taşsız yüzükler de eski zamanlarda mevcut olan mühür yüzükleri andırıyor. Hatta onların birebir aynıları olduğunu da söyleyebiliriz. Sadece tek farkı bu yüzüklerin artık mühür olarak kullanılmadığı, kişisel imza işlevini yitirmiş olmasıdır. Ama bu taşsız yüzükler üzerine işlenmiş motif, desen ya da bir sembolle eski zamanlarda olduğu gibi sahibinin bireyselliğini ifade ediyor. Diriliş Takı bünyesinde de mevcut olan taşsız yüzük modelleri üzerindeki özel motif ve sembollerle mühür yüzüklerle benzerlik gösteriyor.

Mühür yüzüğü  MÖ. 3500 yıl kadar uzun zaman önce kullanılmaya başlanmıştır. Eski zamanlarda mühür yüzüğün olması sahibini en yüksek sınıfın bir üyesi ve diğer insanların üzerinde olduğunu gösterirdi.  Orta Çağ’a gelindiğinde ise, herhangi bir nüfuz sahibi kişinin bir mühür yüzüğü olduğu biliniyor. Bu mühür yüzüklerle yasal belgeler imzalanıyordu. XIV yüzyılda kullanılan mühür yüzüklerin çoğu, sahipleri öldükten sonra yok olmuştur. Sebebi ise bu yüzüklerin benzersiz olmaları ve bir asilzadenin ölümünden sonra ortaya çıkan herhangi bir sahte belge olasılığını ortadan kaldırmasıdır. 

Eski zamanlarda yüzükler, aynı zamanda rütbe belirleme, asaletini ve yüksek sınfın üyesi olduğunu gösterme, nişan, tılsım, nazarlık, anahtar ve zehir taşıma gibi farklı işler için de kullanılmıştır. Eski Mısır'da erkek mühür yüzükler, sahiplerini kötü ruhlardan koruyan özel bir göreve sahipti. Mühür yüzükler, farklı dönemlerde farklı anlamlar taşıdı, ölüme, savaşlara ve saray entrikalarına neden oldu. Birkaç bin yıl boyunca, bu yüzükler, görünüşünü, üretim malzemesini, giyme geleneklerini ve sembolizmini değiştirdi.

Mühür yüzüklerin en bilineni ise Hz. Süleyman Peygamberin Süleyman Mührü yüzüğüdür. Bu yüzük peygamberin sağ elinin işaret parmağında takılıdır. Bazı efsanelerde bu yüzüğün üzerinde “her şey geçecek ve bu geçecek” kelimelerinin kazındığı söyleniyor. Türk-İslam devlet geleneğinde de sultanın yüzüğünün önceki İslam devletlerinde olduğu gibi mutlak bir egemenlik sembolü olduğu görülmektedir.

Taşsız Yüzük Modelleri

Süs eşyası olarak taşsız yüzük modelleri türünün ilk örnekleridir. Zaman geçtikce, moda değiştikce taşsız yüzükler de ister form olarak isterse de yüzüğün yapımında kullanılan metal olarak değişmiştir. Takı olarak yüzükte ilk ürünler kemikten, balmumundan, kilden ve başka erken dönem malzemelerinden üretilse de bir zaman sonra gümüş ve başka metaller kullanılmaya başlanmıştır. Yüzük yapımında gümüş, metal olarak en az 4500 yıldır kullanılıyor. İlk tanıtıldığında diğer metallerden çok daha değerli olan gümüş, nispeten daha sade, ucuz ve daha güzeldir.

Erkek gümüş yüzük modelleri arasında günümüzde de hala çok üretilen ve çok tercih edilen taşsız yüzükler her zaman moda olmuş, her giyim tarzına ve mekana uyum sağlamıştır. Diriliş Takı online sitesinde 1000’e yakın sıra dışı tasarımlara sahip taşsız gümüş yüzük modelleri mevcuttur. Taşsız yüzük modelleri çok yönlü olmakla diğer tüm kategori yüzüklerini de kapsıyor.

Diriliş Takı online sitesinde çok farklı tasarımlarda ama belirli özelliklerde taşsız yüzükler sergileniyor. Çoğu mühür yüzükler olan taşsız yüzükler içerisinde aynı zamanda başparmak zıhgir yüzükleri, mineli yüzükler de yer almaktadır.

Taşsız yüzük modelleri diğer yüzüklerden ayıran özellik bu yüzüklerde herhangi bir taşın kullanılmaması ve yüzüğün üst kısmının özel, anlamlı motiflerle ve desenlerle süslenmesidir. Diriliş Takı’nın taşsız yüzük modelleri arasında en özel yeri özel bir kategorisi olmasıyla Ay Yıldız motifli taşsız yüzükler tutuyor. İster zıhgir yüzükler ister halka isterse de mühür yüzüklerde kullanılan Ay Yıldız motifi yüzüklerde ön planda olsa da bazı yüzüklerde kurt simgesi, bazı yüzüklerde kayı boyu arması, bazılarında kılıç motifi, Tüşkilat-i Mahsusa, pençe motifi, Göktürkçe Türk yazısı, Tuğra motifi vb. motiflerle desteklenerek farklı tasarımlar yapılmıştır.  Mühür yüzüklerin vazgeçilmezi olan Osmanlı Armalı ve Osmanlı Tuğralı yüzükler ise Diriliş Takı olarak erkek yüzük modelleri tasarlarken öncelik tanıdığımız motiflerdendir. Taşsız yüzükler kategorisine göz atarsanız burada ayrıca Doğuş desenli, zincir model, baskı model, örgü model, Miğfer model, kartal model, üzerinde Kur’an’i Kerim’den cümleler ve kelimeler yazılmış, Polis armalı, cami desenli, Elif Vav yazılı birçok farklı desen ve motifli yüzükler bulabilirsiniz. Taşsız Yüzükler serimizin en özeli ise Mühr-ü Süleyman yüzükleridir.

Taşsız yüzükler arasında mineli yüzükler de yer almaktadır. Mine sanatının zarifliği kullanılarak tasarlanan mineli yüzükler büyük ustalık ve özenle hazırlanmaktadır. Mine, metal eşya üzerine uygulanan renkli cam katmandır. Bu yüzüklere sahip olmakla zerafet yolculuğu yapabilirsiniz.

Taşsız Yüzük Fiyatları

Taşsız yüzüklerin maliyeti taşlı yüzük modellerinden hiç de  ucuz değildir. Taşsız yüzük fiyatları tasarımının farklılığı, üzerine işlenen sembol ve taşsız yüzük için seçilen metal ile belirleniyor. Diğer metallerden daha uygun fiyatlı olan gümüşün kalitesi bile yüzüğün fiyatını değiştirebiliyor. Gerçek 925 ayar gümüş yüzük sadece Diriliş Takı kalitesiyle karşınızda. Uygun fiyatlı, sıra dışı tasarımlı ve kişiye özel taşsız gümüş yüzük sahibi olmak istiyorsanız Diriliş Takı online sitesini ziyaret edebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR