1 2 3 ... 19 >

Tesbih

 

Tesbih, çok eskiye dayanan tarihiyle geçmişten günümüze kadar farklı coğrafyalarda ve farklı dinlerde kullanılmış, bazı toplumlarda ve kültürlerde büyük bir önem kazanmış, adeta bir sanat haline gelmiştir.

 

Sanat haline geldikten sonra farklı modellerde tesbih çeşitleri ortaya çıkmıştır. Tesbih çekmenin bir gelenek haline geldiği Türkiye`de de farklı malzemelerden dizilmiş, farklı kesimlerde, işleme ve süslemeleriyle farklı tasarımlara sahip çok sayda tesbih modelleri görülmektedir.

 

Aslında eski zamanlarda tesbihler, aynı duanın tekrar tekrar okunması sırasında, kişinin dikkatinin dağılmaması, aynı zamanda sayıların akılda tutulabilmesi ihtiyacıyla yapılmıştır. Günümüzde de tesbih hala bu geleneğini devam ettirmektedir.

 

Dualar ve zikirlerin dışında tesbih çekmenin stresi azaltma, sinirleri yatıştırma, beyni rahatlatma gibi faydaları olduğu da bilinmektedir. İlk başlarda tesbih çekmek sadece dini ritüellere odaklanmak için kullanılsa da zamanla rahatlatıcı etkisinden dolayı günlük olarak da kullanılmaya başlanmış, böylece farklı çeşitlerde ve biçimlerde, farklı malzemeler kullanılarak farklı tesbih modelleri ve tesbih çeşitleri ortaya çıkmıştır.

 

Tesbih Modelleri

 

Tesbihler yüzyıllardan beri kullanılmakla, Türk erkeklerinin vazgeçilmez aksesuarları haline gelmiştir. Geçmişten günümüze kadar tesbih modelleri hazırlanışında doğal taşlar, hayvansal malzemeler, ağac gibi farklı malzemeler ve gümüş madeni kullanılmıştır.

 

Tesbih modelleri hazırlanırken kullanılan malzemenin beyzi, silindirik, yuvarlak şekillerde kesimi, tesbihin biçimi, tesbihi oluşturan parçalar, boncukların sayı ve özellikle imamenin işlenişi büyük zahmet ve ustalık istiyor. Aynı zamanda tesbihte kullanılan malzemenin dışında bu malzemenin kesimi, boncuk sayı ve farklı özellikler farklı tesbih çeşitleri ortaya çıkarıyor.

 

Diriliş Takı olarak sizlere tesbih serimizde tam yedi kategoride 200`e yakın farklı tesbih çeşitleri sunuyoruz. Tesbih serimiz, gümüş tesbih, Erzurum oltu taşı tesbih, damla kehribar tesbih, kazaziye tesbih ve kazaziye tesbih ucu, doğal taş tesbih, sıkma kehribar tesbih, ateş kehribar tesbih modellerinden oluşmaktadır.

 

Gümüş Tesbih Modelleri

 

Gümüş tesbih modelleri tesbih serimizin en ışıltılı ve gösterişli tesbihlerden olmakla babanıza, eşinize, sevgilinize, kardeşinize, abinize veya tesbih koleksiyoneri bir yakınınıza doğum günü, evlilik yıldönümü, sevgililer günü, babalar günü gibi özel günlerde alınabilecek en güzel hediyelerden biri olabilir.

 

Gümüş tesbih modelleri her biri ve tesbihin her parçası 925 ayar gümüş madeninden üretilmiştir.

 

Kazaziye Tesbih Modelleri

 

Trabzon`a özgü olan kazaziye örgü farklı aksesuarlarda kullanılmakla şık tasarımlar ortaya çıkarıyor. Kazaziye örgü tekniği en çok da tesbihlere yakışıyor. Kazaziye tesbih modelleri Diriliş Takı`da özel bir kategori oluşturmaktadır.

 

Yine tamamı 925 ayar gümüş üretilen her bir kazaziye tesbih modeli ve kazaziye tesbih ucu tek tek örülerek hazırlanmıştır. Tamamı el işi olan en güzel kazaziye tesbih modellerini şimdi Diriliş Takı`da bulabilirsiniz.

 

Doğal Taş Tesbih Modelleri

 

Tesbih modelleri arasında her zaman en dikkat çeken ve tercih edilen modeller, doğal taş tesbih modelleridir. Doğal taşlardan dizilen tesbih çeşitleri, hem çok değerli hem de insan sağlığı için çok faydalıdır. Zaten doğal taşların hastalıklarda ve rahatsızlıklarda olumlu etkisi varken bu taşların bir de tesbih olarak sunulması tesbihe olan ilgiyi artırıyor.

 

Doğal taş tesbih modellerinde sizlere farklı doğal taşlardan dizilmiş tesbih modelleri ile birlikte aynı zamanda gümüş yüzük ile ikili şekilde kombinlediğimiz tesbihlerimizi de sunuyoruz.

 

Erzurum Oltu Taşı Tesbih Modelleri

 

Doğal taş tesbih modelleri arasında en çok dikkat çeken ve sıklıkla tercih edilen modellerden biri Erzurum oltu taşı tesbih modelleridir. Tam orijinal Erzurum oltu taşı kullanarak hazırladığımız Erzurum oltu taşı tesbih modellerinin her biri kendi kesimine ve boyutuna, işlemesine ve süslemesine göre birbirinden farklılık göstermektedir.

 

Kehribar Tesbih Modelleri

 

Kehribar taşı doğal taşlar arasında özel bir yere sahip olmakla tesbih yapımında da sıklıkla kullanılmaktadır. Kehribar tesbih modelleri kendi içinde damla kehribar tesbih, ateş kehribar tesbih ve sıkma kehribar tesbih olmakla üç yere çeşitten oluşmaktadır.

 

Kehribar tesbihler arasında damla kehribar tesbih kehribarın en dooğal halidir. Bu tesbihler, doğada ağaç reçinesi halinde  bulunan orijinal kehribardan dizilse de ateş kehribar tesbih ve sıkma kehribar tesbih kimyasal yollarla insan eli değerek hazırlanıyor.

 

Ateş kehribar tesbih ve sıkma kehribar tesbih modellerinde kullanılan malzemenin kendine has özelliği vardır. Bu tesbihlerin kullanıldıkça renk değiştirmesi onları değerli yapıyor. Hatta bu tesbih modelleri tesbih koleksiyonerlerinin severek aldıkları modellerdendir. Çünkü ateş kehribar tesbih ve sıkma kehribar tesbih modelleri kaldıkça değerlenen tesbihlerdir. Onların renk değişimini izlemek oldukça zevklidir.

 

Tesbih Fiyatları

 

Günümüzde sektöre bakıldığında çok fazla çeşitte tesbih modelleri karşımıza çıkar. Tesbih modellerinin çeşitliliği onların farklı malzemelerden yapılmasıyla ilgilidir. Bu nedenle de tesbih fiyatları farklı malzemelerden hazırlanan tesbih modellerine göre değişmektedir.

 

Öncelikle tesbih fiyatları belirlenirken tesbihin dizildiği malzemenin değerine bakılmaktadır. Örneğin, doğal taşlardan hazırlanan tesbih fiyatları taşın kalitesine, güzelliğine, nadirliğine göre belirlenmektedir. Diriliş Takı olarak sizlere sunduğumuz doğal taşlı tesbih modellerinde de bu yolu izleyerek tesbih fiyatları oluşturuyoruz.

 

Aynı zamanda kazaziye tesbih ve kazaziye tesbih ucu, gümüş tesbih modelleri de ayrı bir kategori oluşturmakla tamamı 925 ayar gümüş madeninden üretildiği ve tamamı el işi olduğu için bu tesbih modellerinde tesbih fiyatları kullanılan gümüşün kalitesine, ürünün ağırlığına ve el işçiliğine göre belirleniyor.

 

Genel olarak tesbihi oluşturan boncukarın kesimi, dizilmesi, imamenin hazırlanması, olacaksa püsküllerin ve diğer süslemelerinin hazırlanması veya işlenmesi zaman ve ustalık talep eden zahmetli bir iştir. Sizlere sunduğumuz tesbihlerin her biri Diriliş Takı yetenekli ustalarının el işi olmakla çok değerlidir.

 

 

Diriliş Takı olarak yüksek kaliteli ürünler sunarken her zaman siz değerli müşterilerimizi düşünerek en uygun rakamlar belirlemeye çalışıyoruz. Tesbih kategorisinde de sizlere sunduğumuz 200`e yakın tesbih modelleri için en uygun tesbih fiyatları belirledik.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR