Elif Vav Anlamı Nedir? Elif Vav Harfinin Hikâyesi

Elif Vav Anlamı

Elif Vav ile ilgili onlarca makale bulabilmek mümkündür, Peki Elif Vav anlamı hakkında sizin yeterince bilginiz var mı? Elif Vav taşımak ne gibi faydalar sağlar biliyor musunuz? Kâinatın anahtarı olarak tanımlanan Elif ile kâinatın kendisi olan Vav hakkında mutlaka incelemeniz gereken bilgileri derledik. Sıkılmadan okuyacağınızı düşünüyoruz. Selam ve dua ile...

 

Elif Vav Anlamı

Elif Vav anlamı çok derindir. Derin anlamında da büyük bir huzur saklıdır. Bu konuyu güzel anlar ve hayatımıza uygulayabilirsek iç huzuru bulmamız içten bile değildir... Kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim "Elif" harfi ile başlar. Arap ve Fars alfabesi de Elif ile başlamaktadır. O ki hep tek başına ve dik olarak yazılır. Rakam olarak kullanıldığında bile herhangi bir değişime maruz kalmaz. Vav harfi anlamı da aynı Elif'de olduğu büyük önem taşımasının yanı sıra merak uyandırıcı olmasıyla bilinir.

 

Sanatsal eserlerin çoğunda Vav harfini görüyoruz. Bunun sebebi Vav'ın estetik olarak çok dikkat çekici bir görünüme sahip olmasıdır. Tasavvufi olarak Vav kâinatı, Elif ise kâinatın anahtarını simgelemektedir. Elif Vav anlamı harften çok ötede ve derindedir. Kul ile Allah'ın arasındaki bağı sembolize eder. Kırılmaz ve iç içe geçmiş şekildedir.

 

Kul sözüne bağlı kaldığı sürece Kal-ü Bela'ya kadar bu bağ sürecektir. Kalmasa bile sürer. Çünkü kulun dışında olan tüm varlıklar yok olacaktır. Ağaçlar, dağlar, devletler, yıldızlar, ay, güneş, galaksiler ve melekler... Geriye sadece Elif ve Vav kalacaktır. İnsan yok olmaz. Ya cennete girip mutlu olarak yaşar ya da cehenneme girip günahlarının bedelini öder. İşte Elif Vav anlamı tam olarak budur. Bunu hayatımıza rehber etmeli ve yaşamımızı bu çizgide sürdürmeliyiz.

 

Böylesine derin bir anlama sahip harfleri daima hatırlamak için üzerinde Elif Vav olan gümüş yüzük modellerimizi inceleyebilirsiniz.

 

Elif Harfi Anlamı

Daha önce de bahsettiğimiz gibi yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim Elif ile başlar. Bir görüşe göre Elif, kendisinden sonra gelen tüm harflerin hem sebebi hem de kaynağıdır. Hattat İbn Mukle'nin kaligrafi sisteminde ise Elif dışında tüm harfler yine "Elif" şeklinde yazılır. Tüm harfler "Elif"in farklı kıvrılmları ile yazılarak oluşturulduğu için Elif tüm harflerin aslı ve esası konumundadır. Düz bir çifgiden oluşan Elif harfinin, noktası bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü kendisinden sonra gelen harflere birleşememesi yüzünden "Vahdet"i temsilin farklı bir noktasıdır. Elif harfinin anlamı ise tasavvufi boyuttan bakıldığında Yüce Allah (c.c.)'ı simgeler. Elif, harflerin evvelini temsil ettiği gibi Allah (c.c.)'da tüm varlığın evvelidir.

 

Müslüman toplumlarda Ebced hesabı olarak bilinen ve Arap alfabesindeki ebced tertibini bildiren rakamlarda, elif 1 sayısına karşılık gelir. Bu yönüyle de yine Allah'ın birliğini sembolize etmektedir. Elif ister sayı ister haf olsun, her zaman dik olarak yazılmaktadır.

 

Elif olmak zordur.

Çünkü Elif olmak,

Yuvarlak bir dünyada dik durmanın,

Dik ve önde,

Belki acıyla,

Ama vazgeçmeden durmanın

Dünya ne kadar dönerse dönsün,

Olduğu yerde kalmanın adıdır Elif olmak (Mevlana İdris)

 

Vav Harfi Anlamı

Şimdi de sırada Vav harfi anlamı var. Kutal kitabımızda da geçen Vav, İbrani ( ו ) ve ebced hesabına göre Arap alfabesinin ( و ) altıncı harfidir. Modern Arap alfabesinde ise 27. sırada yer alır. Vav harfinin anlamı insanın anne karnındaki halini temsil etmesidir. Vav harfi anne rahminde olan bebeğe benzemektedir. Diğer anlamı ise "Yemin" anlamında, "Sana yöneldim, sana güvendim" demektir. Üzerinde Vav harfi taşıyan kişiler bu yemini ettiğini gösterir. Tıpkı Elif harfi anlamı gibi Vav harfi de oldukça derin manaları vardır. Arapça'da Vav harfi tüm evren ve kâinatın yaratıcısının tek, yaratılanların ise çok olduğunu sembolize eder.

 

Vav harfini üzerinde taşıyanlar sonsuz huzur ve neşeye kavuşacaklarına, iç sıkıntılarının ve rahatsızlıklarının giderileceğine inanmaktadır. Ayrıca Vav harfi gücü temsil ettiği için her işte bereket ve bolluk ile karşılaşacaklarına inanılmaktadır.

 

 

Vav harfine dikkatli bakarsanız bazen secdede bir insanı, bazen de ceninin anne karnındaki görüntüsünü görebilirsiniz. Ayrıca bu harf Allah'ın "Vahid" ismini ve birliğini sembolize etmektedir.

 

 

Etiketler: Elif Vav Anlamı, elif harfi anlamı, vav harfi anlamı
Mart 10, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR