Kıtmir Nedir? Kıtmir Duası Anlamı ve Fazileti – Kıtmir Kolye

Kıtmir Nedir

Kıtmir duası nazar ayeti olarak kabul edilmektedir. Öyle bir duadır ki her derde deva olarak bilinmektedir. Bugün size bu özel duayı anlatacağız. Kıtmir duası anlamı, okunuşu, fazileti ve kıtmir duası kolye hakkında merak edilen her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Kıtmir Duası Nedir?

 

Yukarıda da dile getirmiş olduğumuz gibi halk arasında nazar duası olarak bilinmektedir. Bu dua daire halinde ayet ve isimler yazılarak ortayada kıtmir isminin yerleştirilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Dairenin ortasına yazılması ise onu diğer dualardan ayrı tutmak içindir.

 

Kıtmir duası "Allah'ım Ashab-ı Kehf hürmetine kelbi bile uzun süre muhafaza ettin. Bunu Hz. Muhammed'in kelbi olarak muhafaza et. Çevresini kuşatan ayetlerin, isimlerin arkasına sığınan makbul kullarının hürmetine beni de himayene almanı, korumanı diliyorum." anlamını taşımaktadır.

 

 

Dua içerisinde Ashab-ı Kehf isimleri geçmektedir. Bu isimler şu şekildedir; Mekselina, Mernuş, Yemliha, Meselina, Kefestetayuş, Debernuş, Sazenuş ile Kıtmir ( Bu çoban köpeğidir.)

 

 

Kıtmir Duası Fazileti

 

İstenmeyenlerden kurtulmaya, istenenlere ulaşmaya, yangından kaçmaya yardımcı olmaktadır. Zenginliğe, ağlayan çocukların sakinleşmesine, ticaret ve tarımda berekete ve kötü ölümlerin önüne geçmeye fayda sağladığı dile getirilmektedir.

 

Hz. Muhammed Efendimiz (s.a.v.) bir hadise şöyle buyurmuştur; "Evlatlarınıza Ashab-ı Kehf isimlerini öğretin, isimleri ev kapısına asılırsa evi yangından korur, giysiye yazarsanız çalınmaz, deniz gidene yazarsanız batmaz."

 

 

Eğer nazardan muhafaza olmak, kötülerden uzak durmak, ev veya iş yerinizden bereketi arttırmak isterseniz Kıtmir duasını bolca okumanız tavsiye edilir. Ayrıca kıtmir duası kolye modelini üzerinizde taşıyabilir veya evinize asabilirsiniz.

 

 

Kıtmir Duasında Bulunan Kıtmir Anlamı

 

Kıtmir (Ashab-ı Kehf) duasında ismi geçen Hz.İsa'nın dininden olan ve dinlerini korumak için her şeyden vazgeçip hicret ederek mağarada uyuyan 7 kişiden birinin köpeğidir. Ashab-ı Kehf içerisinde olduğundan Allah kendisine değer vermiş ve Kuran-ı Kerim'de onunda Ashab-ı Kehf ile cennete girenlerden olduğu müjdesini vermiştir. Mağaranın ülkemizde Mersin Tarsus, Kahramanmaraş Afşin veya İzmir Selçuk bölgelerinden birinde olduğu rivayet edilmektedir. İsmi ise Yedi Uyuyanlar Mağarası olarak bilinir. Bu mağarada uyuyan 7 kişinin 309 yıl uyuduğu rivayet edilir.

 

Kıtmir Duası Okunuşu ve Anlamı

 

"Allahümme Ya Rabbi ve Cebraile ve Mikaile ve İsrafile ve Azraile ve İbrahime ve İsmaile ve İshaka ve Yakube ve munzilel berekati vet tevrati vez zeburi vel incili vel furkani ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim.

 

La ilahe illallahul melikül hakkul mubin.

 

Muhammedün Resullullahi sadikul va 'dil emin.

 

Ya Rabbi Ya Rabbi Ya Hayyu Ya Kayyumu Ya Zel Celali vel ikram.

 

Es'elüke ya rabbel arşil azim.

 

En yerzukani rızkan helalen tayyiben bi rahmetike ya erham'er rahimin.

 

Debernuş, Sazenuş, Kefestetayuş, Kıtmir, Yemliha, Mekselina, Meselina, Mernuş."

 

 

 

Kıtmir Duası anlamı "Ey Cebrail'in, İsrafil'in, Mikail'in, Azrail'in, İsmail'in, İshak'ın, İbrahim'in ve Yakup'un Rabbi olan Yüce Allah'ım! Ey bereketleri indiren Kuran2ı, Zebur'u, İncil'i, Tevrat2ı indiren Yüce Rabbim. Kudret ve güç sahibi Yüce Allah'ım! Yegane Melik, hak olan Allah'tan başka ilah yoktur. Sözünde, sadık olan Hz. Muhammed (s.a.v.) ise Allah'ın elçisidir. Ey Rabbim, Ey Rabbim, Ey Kaim, Diri olan, Ey İkram ve celal sahibi Rabbim! En büyük arşın sahibi olan, senden helal rızık istiyorum. Ey merhametlilerin içinde en merhametli olan! Sazenuş, Debernuş, Kefestetayuş, Kıtmir, Yemliha, Meselina, Mernuş, Mekselina (Ashab-ı Kehf isimleridir)"

Etiketler: Kıtmir Nedir, Kıtmir duası anlamı, kıtmir duası fazileti, kıtmir duası kolye
Şubat 04, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR